Ostrava láká novým webem filmaře: Přijeďte k nám točit

Ostrava – Město Ostrava spustilo v pondělí nový web s názvem FILM OSTRAVA!!! Cílem je prezentovat Ostravu jako ideální filmařskou destinaci s neokoukanými lokalitami, přilákat nejen filmaře, ale také turisty a získat peníze do městské pokladny.

Město nabízí filmovým produkcím pomoc při vyhledávání vhodné lokality, zajištění obhlídky, pomoc při jednání s majiteli a provozovateli, s úřady i policií a také při zajištění dopravy či ubytování. Město slibuje, že bude nápomocné i při propagaci filmů, které v Ostravě vzniknou. „V Ostravě jsou filmaři vítáni a tento web to dává na vědomí i s potřebnými informacemi,“ uvádí mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Jako vhodné filmařské lokace vybralo vedení města deset lokalit v Ostravě a okolí. Na prvním místě je stále proslulejší Dolní oblast Vítkovice, součást Evropského kulturního dědictví, kterou si už našli nejen pořadatelé festivalů, koncertů, divadel a výstav, ale také filmaři. Snímky z unikátního průmyslového areálu se objevily například ve francouzsko-americkém sci-fi filmu Babylon A.D., ve filmu Kouř a dalších. Umělci, kteří do Dolní oblasti Vítkovice zavítali, jsou nadšení. „Doufám, že tady někdo brzy natočí nějaký pořádný horor. To prostředí je úžasné,“ uvedla například herečka Anna Polívková, která v červenci hrála v tamním plynojemu Gong.

Další lokalitou je městská část Vítkovice, která je neobvykle propojená s vítkovickou továrnou, jsou tam zachovalé cihlové kolonie pro dělníky a další zajímavá architektura z neomítnutých červených cihel. Autentické hornické prostředí nabízí Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích.

Na seznamu zajímavých lokalit je obvod Ostrava-Poruba s architekturou ve stylu socialistického realismu padesátých let, dále Jiráskovo náměstí, Divadlo Antonína Dvořáka nebo Karvinsko, kde jsou velké poddolované a neobydlené plochy i s nakloněným kostelem s šikmou věží. Na seznamu je Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky, kde jsou zachovalé pěchotní sruby z počátku 2. světové války a dále Archeopark Chotěbuz-Podoba se slovanským sídlištěm. A poslední je Vodní mlýn Wesselsky, což je památka z 16. století s plně funkční technologií.