Jihomoravská koalice se dohodla na obsazení křesel v Radě kraje

Brno – Jihomoravský kraj je zase o krok blíž ke konkrétní podobě nového vedení hejtmanství. Vítězná ČSSD se už minulý týden dohodla na koalici s lidovci, dnes v podvečer se rozhodlo, koho partaje nominují do vedoucích funkcí. V jedenáctičlenné Radě kraje by měli sociální demokraté obsadit 7 křesel, lidovci zbylé 4 posty. Podpis koaliční smlouvy by měl proběhnout příští týden.

Staronovým hejtmanem Jihomoravského kraje bude Michal Hašek (ČSSD). Neměnný zůstal i počet jeho náměstků, po dvou křeslech obsadí lidovci a zástupci ČSSD. Náměstky za sociální demokracii budou Václav Božek a Zdeněk Pavlík, který na místo postoupil z pozice radního kraje. Předpokládá se, že náměstkem lidovců zůstane Stanislav Juránek a nově jím bude i Roman Celý. V jedenáctičlenné Radě Jihomoravského kraje budou mít sociální demokraté sedm členů, lidovci čtyři. KDU-ČSL tak oproti minulé koaliční smlouvě ztratila v Radě jednoho člena. Nominaci konkrétních jmen za KDU-ČSL ale ještě musí potvrdit krajský výbor strany. V tuto chvíli se neoficiálně hovoří o 4 jménech.

Koaliční partneři nebudou mít problém ani s dělením oblastí zájmu. Sociální demokraté chtějí mít ve své gesci rozpočet, investice, zdravotnictví a dopravu, lidovci budou spravovat sociální oblast, školství a územní plánování. 

Komunisté budou mít díky dohodě s ČSSD zajištěná 3 křesla uvolněných zastupitelů na plný úvazek. Stejně tak budou mít poradní hlas v Radě kraje a vyšší počet členů ve výborech a komisích včetně několika předsednictví. KSČM bude jména konkrétních lidí schvalovat zítra, pravděpodobně se ale Stanislav Navrkal stane předsedou kontrolního výboru, Pavel Březa šéfem legislativní komise a v čele školské komise stane Ivo Pojezný.

Rada kraje pro volební období 2012–2016

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD)Michal Hašek (ČSSD)

Hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR je od roku 2002 poslancem Parlamentu a do roku 2006 taky předsedou poslaneckého klubu ČSSD. Zkušenosti má i s komunální politikou, v letech 1998–2009 byl členem obecního zastupitelstva v Drásově.

Václav Božek (ČSSD)Václav Božek (ČSSD)

Vystudovaný fyzik je krajským zastupitelem od roku 2002. Členem sociální demokracie se stal v roce 1994, nyní je předsedou Krajského výkonného výboru Jihomoravského kraje.


Zdeněk Pavlík (ČSSD)Zdeněk Pavlík (ČSSD)

Ve vedení kraje působil nejprve jako zastupitel od roku 2008 i jako krajský radní, specializoval se na oblast dopravy. Předsedá okresnímu výboru ČSSD ve Vyškově.

Jaroslav Parolek (ČSSD)

Jaroslav Parolek (ČSSD)

Místostarosta města Břeclav


Starosta Marek Šlapal (ČSSD) nemá možnost proti vý…

Marek Šlapal (ČSSD)

Starosta městské části Brno-Žabovřesky

Jiří Janda (ČSSD)

Jiří Janda (ČSSD)

Radní Jihomoravského kraje


Bohumila Beranová (ČSSD)

Bohumila Beranová (ČSSD)

Dosud podnikala ve Znojmě.

Stanislav Juránek (KDU-ČSL)Stanislav Juránek (KDU-ČSL)

Staronový 1. náměstek hejtmana, předchůdce Michala Haška na hejtmanském postu v letech 2000–2008. Zastává i senátorský post, a to od roku 2010.


David MacekDavid Macek (KDU-ČSL)

Mezi lidovce vstoupil roku 1997, třikrát byl zvolen krajským zastupitelem. Dvakrát z toho byl členem krajské rady. Do krajského zastupitelstva letos postoupil díky preferenčním hlasů z 11. na 2. místo.

Roman Celý (KDU-ČSL)

Roman Celý (KDU-ČSL)

Osm let působí jako místostarosta Vyškova.

 


Jiří Němec (KDU-ČSL)

Jiří Němec (KDU-ČSL)

Od roku 2006 až dosud působí jako místostarosta obce Přeskače.