Úřednice obce Vysoké Pole zpronevěřila miliony

Zlín - Policie obvinila jednatřicetiletou úřednici obce Vysoké Pole na Zlínsku ze zpronevěry. Z obecní pokladny si údajně přisvojila 2,4 milionu korun. Žena si podle kriminalistů posílala na svůj účet či na účet bratra částky od 4 tisíc do 120 tisíc korun. Nechávala si peníze za cestovní příkazy i poplatky za prodej žetonů na odvoz komunálního odpadu.

Žena pracovala na obecním úřadu od roku 2000 jako účetní. Podle policie brala peníze z obecní kasy od loňského listopadu do letošního září. Podle starosty obce Josefa Zichy (STAN) žena na úřadě s přestávkou kvůli rodičovské dovolené pracovala osm let, vedla účetnictví obce. „Na zpronevěru jsme přišli poté, co během deseti dnů vybrala z různých účtů obce několikrát peníze,“ řekl starosta Zicha. 

Podle něj šlo o účty, kde obec spořila na investice, a byl na nich malý pohyb. „Využila mojí dovolené,“ doplnil Zicha s tím, že velká část škody vznikla právě výběrem z obecních účtů, peníze za cestovní příkazy a komunální odpad tvořily menší část. Jednání úřednice vyvolalo na vesnici poměrně velký rozruch. „Hodně nás to překvapilo, byl to šok,“ uvedl starosta. Úřednice podle něj polovinu škody už nahradila a druhou prý „momentálně řeší“. 

„Žena může být odsouzena až k osmi letům vězení,“ řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policisté ve Zlínském kraji letos vyšetřovali přibližně 120 zpronevěr. „Vesměs se jedná o případy, kdy lidé svému zaměstnavateli zpronevěří částky do sto tisíc korun,“ dodala Macalíková.