Opravený park na Špilberku čeká na návštěvníky

Brno – Brňané mohou opět naplno využívat park kolem hradu Špilberk. Dnešním dnem skončila jeho více než dvouletá obnova. Park je bohatší o tisíce nových rostlin a keřů, zdevastované cesty se proměnily na upravené. V parku přibylo sto deset nových alejových stromů. Dokončení opravy parku v centru města je součástí projektu obnovy brněnských parků. Poslední park, který čeká na nové cesty a lavičky, je Koliště.

Dnes skončila závěrečná část opravy parku Špilberk o rozloze tři a půl hektaru. Po více než dvou letech se ze zarostlé a zdevastované části parku stalo příjemné místo k trávení volného času. „Vysázelo se asi sto deset alejových stromů, šest tisíc keřů a sto čtyřicet tisíc rostlin,“ přiblížil rozsah práce ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala. Zahradníci zpevnili svahy, aby předešli erozi půdy.

Z osmdesáti miliónů šlo padesát miliónů korun na stavební a pozemní práce. Cesty parku byly velmi poničené a nevhodně pokryté asfaltem. „Místo toho, aby se voda vsakovala ke stromům a kořenům, odtékala a podemílala břehy. Odváděla hlínu tam, kam neměla,“ objasnil Jozef Kasala. Na obnovu parku mělo vliv také historické prostředí. „Práce byly velmi náročné, protože jsme nacházeli zbytky opevnění, které nechal do povětří vyhodit Napoleon Bonaparte,“ přiblížila obnovu zahradní architektka Eva Damcová. Právě cesty vedoucí parkem odkazují na toto bývalé opevnění.

Vedle nových rostlin se park dočkal opravy košů, lamp a laviček. Novým kabátem se může pyšnit také altán Gloriet na severní straně kopce Špilberk.

Správci parků si uvědomují důležitost zeleně ve městě. „První obnova parku začala už v roce 1984, kdy jsme se zaměřili na záchranu nejstarších stromů,“ dodal Jozef Kasala. Systematická obnova parku Špilberk pak začala v roce 1994. Samotné práce na prvních dvou etapách obnovy odstartovaly o šest let později a trvaly deset let. Celková obnova parku Špilberk stála téměř 200 miliónů, jedná se o nejdražší rekonstrukci z brněnských parků.

O parku hovoří zahradní architektka Eva Damcová (zdroj: ČT24)

Historie parku Špilberk

Původně byly horní svahy kopce Špilberk z obranných důvodů holé, dolní byly osázeny vinicemi a ovocnými sady. Park v romantickém slohu byl založen z podnětu brněnského starosty Christiana d'Elverta v letech 1861 až 1862. Základem kompozice parku byly promenádní cesty s alejemi a vyhlídkovými místy a krajinářské výsadby dřevin a bylin. Od 80. let 19. století do 20. let 20. století byl park doplňován vyhlídkovými altány a pomníky. Mezi nejznámější patří Gloriet, ze kterého je výhled na Petrov.

Zdroj: Veřejná zeleň města Brna

Otevřením parku na Špilberku ale opravy brněnských parků nekončí. Posledním, který čeká na svou opravu, je park Koliště. Práce pokračují ještě v Denisových sadech pod Petrovem. Od roku 1998 město opravilo několik městských parků. Brňané tak mohou trávit volný čas v příjemném prostředí Tyršova sadu, Wilsonova lesa, parku Lužánky nebo u hradu Špilberk. Celková oprava brněnských parků prozatím stála 310 milionů korun.