Zástupci obcí chystají ústavní stížnost a žalobu na stát

Brno - Klub starostů a primátorů ČSSD chystá ústavní stížnost a žalobu na stát. O společném postupu jednali dnes v Brně. Nechtějí už dál doplácet na výkon státní správy ze svých rozpočtů. Peníze jim pak chybí na potřebné investice. Stejný pohled na současnou situaci mají i starostové z jiných politických stran. Bude na nich, zda se ke stížnosti připojí.

Berete nám z naší kapsy – vzkaz starostů obcí s rozšířenou působností státu. Vadí jim, že úředníci, kteří pracují i pro okolní menší vesnice, odčerpávají z jejich rozpočtu moc peněz. Stát totiž na tuto agendu přispívá jen částečně, podle starostů přibližně ze 70 procent. Obce musejí výrazně doplácet například na fungování stavebních úřadů.

„V současné době všechny obce doplácí více než 30 procent nákladů z vlastních prostředků,“ zdůraznil předseda klubu Jan Birke. Tyto částky pak obcím chybí například na opravu silnic nebo stavbu sportovišť. 

„Dlouho plánujeme opravy chodníků, ale právě podobné akce takto musíme neustále odkládat,“ uvedl místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL).

1 minuta
Představitelé klubu o podfinancování státní správy vykonávané obcemi
Zdroj: ČT24

Rostou jim navíc náklady i kvůli zdražování elektřiny či zvyšování DPH, příjmy naopak klesají. „Stát si u obcí objednává výkon státní správy a dává na to peníze, jenomže nedává všechny,“ upozornil primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD).

Dlouhodobý problém napříč politickým spektrem

Sociální demokraté na toto téma vyvolali dnes velkou diskusi na valné hromadě Klubu starostů a primátorů ČSSD, problém se ale zdaleka netýká jen jich. Stejně situaci vnímá i vedení dalších obcí. Obrátit se se stížností na Ústavní soud doporučil i Svaz měst a obcí. Ostrava navíc podává žalobu na stát.

Než soud rozhodne, jestli mají obce s rozšířenou působností na více peněz nárok, budou muset na příští rok počítat s úspornějším rozpočtem. Třeba pro Prahu to znamená 45 miliard, pro Brno necelých 11 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...