Nové bezpečnostní prvky mají šetřit životy na silnicích

Jižní Morava – Nejnebezpečnější křižovatky na jižní Moravě začínají lemovat nové bezpečnostní prvky, takzvané balisety. Plastové sloupky nutí řidiče zpomalit a v případě nárazu autu ani posádce neublíží. Nový bezpečnostní prvek je zatím instalovaný jen na jednom místě, další ale přibydou už na jaře.

Například cesty autem z obce Velešovice jsou pro místní každodenním rizikem. Křižovatka u jejich obce leží na hlavním tahu mezi Brnem a Uherským Hradištěm. Úsek je rovný a silnice většinu řidičů láká k překračování snížené rychlosti 70 kilometrů v hodině. „Stojíte na křižovatce, myslíte si, že nic nejede, a najednou proti vám vyjede stodvacetikilometrovou rychlostí auto. Opravdu jsou ohrožení všichni řidiči, kteří vyjíždí od Velešovic,“ potvrdila starostka obce Zdeňka Šprtová (KDU-ČSL). 

Video O balisetech hovoří policejní mluvčí Iva Šebková
video

O balisetech hovoří policejní mluvčí Iva Šebková

Nad tím, jak upravit tyto smrtelné křižovatky, si dopravní inženýři dlouho lámali hlavu. Teď tu chtějí uplatnit novinku, která by mohla komplikovanou situaci vyřešit – balisety. „Jsou to takové speciální sloupky z plastu, které vlastně vytyčí jízdní pruhy. V podstatě opticky a psychicky donutí toho řidiče, aby snížil rychlost a aby se zařadil do správného jízdního pruhu, ve kterém se má pohybovat,“ vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková. Balisety mají velkou výhodu oproti běžným svodidlům, nejsou totiž z kovu. Vyrobeny jsou z pružného plastu, který autu neublíží. 

Balisety jsou zatím k vidění jen na Vídeňské ulici v Brně, brzy by ale měly pomáhat zachraňovat životy i na dalších místech v kraji. Třeba i na nebezpečné křižovatce u Velešovic. „Série balisetů bude instalována v místě, kde je v současné době vodorovné dopravní značení. Řidič, který pojede od Slavkova, jednak uvidí svůj jízdní pruh, jednak ho to taky povede k tomu, aby zpomalil a pozvolněji projel křižovatkou,“ dodala Šebková.

Novinky, které pomáhají

Kromě balisetů se na jihomoravských silnicích objevují ještě další novinky, které dělají cesty bezpečnější. A nejsou jen pro motoristy, ale i pro motorkáře a chodce. 

Osvětlené přechody 

Špatně označené přechody jsou velkým problém českých silnic. Za letošní rok pod koly aut v místech, která by měla být pro chodce bezpečná, zemřelo přes sto lidí. K velkému množství nehod dochází po setmění, na nejkritičtějších místech proto nově přibývá osvětlení. Někde nad přechody ve sloupech, jinde přímo v „zebře“ na silnici.

Svodidla pro motorkáře 

Mezi Blanskem a Šebrovem se novinky dočkali motorkáři. Centrum dopravního výzkumu tam jako na jediném místě v republice testuje speciální svodidla, která mají zabránit těžkým zraněním milovníků motocyklů. Svodidla jsou svedena až k zemi, takže motorkář je při pádu nepodjede a nemůže se ani poranit o ocelové sloupky. 

Tlumiče nárazu 

Na křižovatkách, u pilířů mostů nebo u podjezdů se objevil nový tlumič nárazů. Díky svým zářivým barvám je viditelný už z dálky, aby řidičům dával včasný signál o překážce. Pokud se s ním auto ale přece jen střetne, zmírní náraz. V Brně je k vidění na ulici Hradecká.


Tlumiče nárazu se objevují u pilířů mostů nebo u podjezdů
Tlumiče nárazu se objevují u pilířů mostů nebo u podjezdů
Více fotek
  • Tlumiče nárazu se objevují u pilířů mostů nebo u podjezdů zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4169/416802.jpg
  • Tlumiče nárazu jsou k vidění v Hradecké ulici v Brně zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4169/416804.jpg
  • Mezi Blanskem a Šebrovem jsou nová svodidla pro motorkáře zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4169/416808.jpg
  • Na silnicích ročně stále umírá tisícovka lidí zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4168/416800.jpg