První adventní neděle se blíží, přípravy vrcholí

Jižní Morava/Zlínsko - První prosincovou nedělí začíná sváteční adventní období. Kromě zapálení první svíčky na věnci se většina lidí chystá na tradiční vánoční trhy a jarmarky. Ve městech se rozsvítí vánoční stromky a některé zámky připravují speciální prohlídky.

Blansko

Dnes po 17. hodině se slavnostně rozsvítil vánoční strom v Blansku. Celá akce je doprovázena vánočními trhy, které budou na náměstí Republiky až do sobotního odpoledne.

Brno

Než začne tradiční vánoční veletrh na brněnském Výstavišti, odehrávají se vánoční trhy a jarmarky na třech hlavních náměstích Brna - Zelném trhu, náměstí Svobody a Moravském náměstí. Prodejci doufají, že budou úspěšní podobně jako loni. „Nás ani tak nezajímají zisky, hlavně aby nás netrápilo počasí. To by nás nepotěšilo, kdyby bylo 15 pod nulou,“ vysvětlil kořenář František Marounek.

Desítky stánků a nejrůznější vánoční zboží
Desítky stánků a nejrůznější vánoční zboží
Více fotek
  • Desítky stánků a nejrůznější vánoční zboží zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4183/418224.jpg
  • Davy lidí přilákal průvod ohnivého brněnského draka zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4183/418229.jpg
  • Trhovci si přejí hlavně dobré počasí zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4183/418225.jpg
  • Vánoční trhy lákají stále více návštěvníků zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4183/418223.jpg

Na slavnostní rozsvícení vánočního stromečku míří každý rok stovky Brňanů. Ani letos tomu nebylo jinak.

Video Slavnostní rozsvícení vánočního stromku v Brně
video

Slavnostní rozsvícení vánočního stromku v Brně

  • náměstí Svobody

Dneškem odstartoval pravidelný zimní festival Brněnské Vánoce. V pět hodin se slavnostně rozsvítil vánoční stromeček. Kvůli tomuto okamžiku dokonce utichl i kostel sv. Jakuba. Návštěvníci se mohou těšit na koncert populárního B Side Bandu.

O sobotní zábavu se postará funky skupina Homoguru, divadelní pohádkové představení, bluesová formace Pakostra s Radkem Pastrňákem v čele nebo česko-americké vokální trio We Three. První adventní neděli pak na pódiu vystoupí velký sbor ADD Gospel, skupina Dizzy a folkrocková kapela Svítání.

Seznam všech stánků i s přehlednou mapou najdete na webu Brněnských Vánoc.

  • Zelný trh

Už v pondělí můžou Brňané vychutnávat punč na vánočních trzích na Zelném trhu, tentokrát v duchu ladovské zimy. Oficiální zahájení Vánoc na Zelňáku je ale naplánováno na páteční šestou hodinu večerní. Pak už dostane prostor Louis Armstrong Revival a světelná ohňová show Tarnarika.

Víkendový program Vánoc na Zelňáku zahrnuje žonglérské vystoupení i swingový a jazzový orchestr Mr Swing Brno. V neděli se pak mohou zájemci těšit na orchestr Péro za kloboukem či folk-rockovou kapelu Pohledy.

V sobotu vyjede speciální mikulášská tramvaj

Mikulášskou tramvají se v Brně můžete svézt v sobotu 1. prosince. Posádku historického vozu budou tvořit čerti, andělé a Mikuláš. Odměnou za básničku nebo písničku obdrží děti malý dárek. Jezdit se bude po trase Nové sady - Stránská skála a zpět. Nástup je možný pouze na Nových sadech u lázní. Odjezd vždy v každou celou hodinu, a to od 13:00 do 18:00. Mikulášská jízda je zdarma.


  • Moravské náměstí

I Vánoční trhy na Moravském náměstí fungují od pondělka. Dnes o půl sedmé večer se mohou návštěvníci zaposlouchat do tónů mladé brněnské jazz-folkové kapely Kupodivu. Sobotní koncert má pod palcem kuřimský Arytmic band a v neděli o šesté hodině zahraje skupina Careta.

Neděle nabídne známou herečku a gregoriánský chorál

Na první adventní neděli se v 17:00 uskuteční koncert spojující slavnou herečku Danielu Kovářovou s unikátním souborem Tiburtina Ensemble. Ten patří mezi světové špičky v interpretaci gregoriánského chorálu a středověké hudby. Koncert se bude konat v kostele sv. Jakuba.


Břeclav

Břeclavská radnice chystá pro děti v neděli od dvou hodin diskotéku v Domě školství. Před čtvrtou hodinou odpoledne se pak všichni vydají v průvodu s lampiony na náměstí. Starosta města ve čtyři hodiny odpoledne slavnostně rozsvítí vánoční strom. Chybět nebudou svařené víno a koledy.

Hodonín

Hodonínský advent začíná nedělní akcí s názvem Adventní zvonění. Před samotným rozsvícením stromku na Masarykově náměstí vyjde v šest hodin od Kulturního domu zvonečkový průvod. Jakmile dorazí na náměstí, za zpívání koled se o půl sedmé rozsvítí strom.

Ivančice

Dnes se rozsvítil strom i na Palackého náměstí v Ivančicích. Po příjezdu sv. Martina, sv. Mikuláše, sv. Lucie a sv. Barbory následoval průvod městem zakončený slavnostním rozsvícením. Zítra se pak mohou místní těšit na řemeslný jarmark.

Mikulov

Ve tři čtvrtě na pět se rozsvítí světla mikulovského vánočního stromku. Koledy zazpívá Národopisný soubor Pálava. Právě adventním koncertem pak v pět hodin pokračuje také program v zámeckém sále.

Slavkov

První adventní víkend je ve Slavkově spojen s tradiční rekonstrukcí bitvy tří císařů. V sobotu ve 14:00 se mohou návštěvníci těšit na bitevní ukázku pod kopcem Santon, které se bude účastnit na devět stovek vojáků v dobových uniformách, šedesát koní a patnáct děl. Slavnostní defilé s vojenskou přehlídkou vyvrcholí v osm hodin večer ohňostrojem. První prosincová neděle pak hned o půl jedenácté nabídne pietní akt na mohyle Míru, místě nejtěžších bojů bitvy.

Vzpomínkové akce k 207. výročí bitvy u Slavkova budou doprovázet i celodenní vánoční trhy a jarmarky. Slavkovský zámek pak v sobotu nabídne kostýmované prohlídky.

Šlapanice

Šlapanické muzeum zve na výstavu Vánoční putování Evropou, která návštěvníky provede vánočním časem od Skandinávie až po Španělsko. Výstava je otevřená až do 6. ledna. Rozsvícení vánočního stromku na Masarykově náměstí je pak naplánováno na sobotu 18:30. Nedělním ránem následně začíná 14. ročník jarmarku lidových řemesel.

Uherské Hradiště

Hradišťské Vánoce vycházejí vstříc především nejmenším návštěvníkům. Od 2. do 23. prosince hraje kino Hvězda každou středu a neděli vánoční pohádky.

Valašské Meziříčí

Od dnešního večera září světla také ve Valašském Meziříčí. Po mikulášské nadílce vystoupí Boca Fuego se svou ohňovou show. Sobota bude patřit tradičnímu lití olova, o půl čtvrté vystoupí Alfa Orchestra, kterou v pět hodin vystřídá Status Quo Revival. Adventní neděle začíná o půl třetí výrobou obřího adventního věnce, aby se o hodinu později zapálila první svíce.

Vyškov

Začátek adventu ve Vyškově je naplánován na nedělní odpoledne. Za doprovodu smíšeného pěveckého sboru pod taktovkou Filipa Macka rozsvítí zástupci města ve čtyři hodiny odpoledne vánoční strom na Masarykově náměstí.

Zlín

Ve Zlíně září na náměstí Míru stromeček už od včerejška. V jednotlivých městských částech se ale bude rozsvěcovat postupně během víkendu. Pravděpodobně největší vánoční strom v rámci Zlína chystají ve Štípě.

Dopravní podnik pro děti chystá na sobotu speciální pekelné stroje autobusů s anděly, čerty i Mikulášem. Ty budou projíždět ulicemi Zlína, Otrokovic a Želechovic.

Betlémy ve Hvozdné u Zlína

Navštívit můžete také výstavu betlémů v divadle KDO ve Hvozdné. Jedná se o jednu z největších výstav v regionu. Expozici budou doprovázet ukázky lidových řemeslných prací. Prezentací letošních vánočních trendů provede mistr České republiky ve floristice Jaromír Kokeš. V rámci výstavy bude možné zakoupit adventní věnce, vánoční dekorace, výrobky z chráněných dílen, perníčky a mnoho dalšího. Otevřeno je v sobotu od 9:00 do 19:00 hodin. V neděli pak již od 8:00, ale pouze do 16:00.


Znojmo

Znojemský advent zahajuje v neděli adventní běh městem. První účastníci vyběhnou v poledne z Horního náměstí. Těsně před pátou se pak rozsvítí i vánoční stromeček. Příznivci Marka Ztraceného se následně mohou těšit na jeho koncert.

Speciální program chystají i některé zámky

Nejen města samotná, ale i zámky se připravují na speciální adventní prohlídky. Vánoční dekorace nebo prohlídky v kostýmech, to jsou hlavní taháky pro návštěvníky. „Vánoční prohlídky zámku jsou celkem oblíbené. Návštěvníci chtějí nasát atmosféru, inspirovat se a zpříjemnit si předvánoční dobu. Návštěvnost se pak pohybuje okolo tisíce lidí,“ řekla kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová. Upravit zámek do podoby, v jaké trávili Vánoce původní majitelé, znamenalo pro lysické zahradníky dva týdny práce. Všechny dekorace si totiž připravili sami.