Nedostatek zakázek způsobil krach vsetínské zbrojovky

Vsetín – Zbrojovka ve Vsetíně po 75 letech končí kvůli nedostatku zakázek. O práci přijde přibližně čtyřicet lidí. V posledním roce jde už o druhého významného zaměstnavatele v regionu, který uzavřel svůj závod. Před časem zkrachovala také valašskomeziříčská firma Schott Solar. Ta propustila 500 lidí.

V dobách své největší slávy zbrojovka ZVI zaměstnávala dvě stě lidí a její obrat se pohyboval okolo 300 milionů ročně. Historicky nejnižší počet zakázek od armády přivedl podle vedení firmy závod takřka ke krachu. Na dotaz ČT ohledně důvodů ukončení výroby a propouštění ale zatím vedení firmy nereagovalo.

Výrobu chce firma definitivně zastavit na konci roku. Zhruba 40 zaměstnanců už zůstalo doma, dalších deset ještě pracuje na zakonzervování strojů.

To, že zaměstnanci už výpovědi dostali do rukou, potvrdil i vsetínský úřad práce. Hledání práce nebude vůbec jednoduché – v regionu nezaměstnanost přesahuje deset procent, na jednu práci připadá 15 zájemců. Dovednosti a znalosti zaměstnanců zbrojovky jsou navíc dost specifické.