Letovické Isarno nakonec možná nezanikne

Letovice - Radnici v Letovicích na Blanensku se podařilo zachránit před demolicí keltský skanzen Isarno, který je jediným zařízením svého druhu na Moravě. Město našlo v uplynulých dnech pro tento areál s 12 kopiemi keltských staveb provozovatele. Od ledna jej převezme sdružení Keltoi.

 „Jde o jednoduché objekty ze dřeva, hlíny a kamení. Nyní jsou ve špatném stavu. Cílem nových provozovatelů je opravit budovy tak, aby mohlo zařízení od konce letních prázdnin 2013 přivítat po přestávce turisty,“ uvedl místostarosta Jiří Palbuchta (ČSSD). Práce začnou na jaře. Nadšenci mají v plánu skanzen po opravě dále rozšiřovat.

Skanzen leží v bývalém lomu za Letovicemi. Od roku 2000 jej měla pronajatý od městského úřadu na 50 let podnikatelka Simona Hrušková. S partnerem vybudovala Isarno. Když se předloni rozešli, žena skončila s provozováním areálu, který neměl využití.

Radnice se dlouho marně snažila najít nájemce. Zvažovala dokonce demolici unikátních staveb. Pak se přihlásilo sdružení Keltoi, které se zabývá keltskou historií. Za pronájem areálu zaplatí korunu za metr čtvereční - tedy asi 10 000 korun za rok.