Břeclav chce odkoupit „dům hrůzy“. Ustoupí novému terminálu

Břeclav – Zastupitelé Břeclavi chtějí odkoupit zdemolovaný dům v centru města. Objekt, který láká hledače kovů a lidi bez domova, chce radnice strhnout a v rámci budování přestupního terminálu celou lokalitu zkultivovat. Zda dům od Českých drah za 1 280 000 korun odkoupí, budou zastupitelé rozhodovat příští týden.

Za pět let stihli břeclavští bezdomovci a sběrači kovů udělat z bývalého zdravotního střediska ruinu. „Při kontrolách jsme tady napočítali kolem 3 desítek lidí, již se tady pravidelně zdržují. Někteří tu přebývají jen přes noc, někteří i ve dne, další už jsme přistihli při krádeži. Ta budova už je zbavena všeho kovového,“ popsal zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák. 

O největší přístřešek ale břeclavští lidé bez domova možná brzy přijdou. Město chce budovu odkoupit a strhnout. „Je to v centru města, v sousedství bude realizována velká investice do nového přestupního terminálu, která bude končit v roce 2014. Chtěli bychom mít do té doby celou tuto část upravenou,“ vysvětlil místostarosta Břeclavi Luboš Krátký (ODS). 

Video Hovoří zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák
video

Hovoří zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák

Vedení města už o odkupu jedná s majitelem domu, kterým jsou České dráhy. „Už nám došla nabídka na odkup za 1 280 000 korun, kterou budeme projednávat na příštím zastupitelstvu,“ dodal Krátký s tím, že demolice by mohla proběhnout do půl roku od odkupu. 

Terminál usnadní přestup mezi vlaky a autobusy 

Výstavba nového přestupního terminálu udělá v příštím roce hluboký zářez do městského rozpočtu. Město bude na výstavbu terminálu doplácet 22,5 milionu korun. Zbytek z celkové ceny 110 milionů pokryjí dotace. 

Terminál bude stát hned vedle vlakového nádraží. Blízko sebe tak budou zastavovat vlaky i autobusy, v místě vnikne kruhová křižovatka a ze současného autobusového nádraží se zřejmě stane záchytné parkoviště.