Vlekař z Dolní Lomné pokácel les vedle sjezdovky, ekologové zvažují žalobu

Dolní Lomná - Provozovatel sjezdovky Armáda v Dolní Lomné na Jablunkovsku je ve sporu s ochránci přírody z Hnutí Duha. Nelíbí se jim, že kvůli rozšíření lyžařského areálu pokácel veliký kus lesa. Jeho majitel tvrdí, že stromy byly napadené kůrovcem. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí.

Pokácení dvou set smrků podél sjezdovky v Dolní Lomné uvítali lyžaři, kteří teď mají více místa na svahu, ekologové z Hnutí Duha protestují. Podle majitele areálu nešlo vůbec o kvalitu lyžování, bránil se údajně před kůrovcem.

„Provedli jsme jen klasické kůrovcové průseky,“ uvedl majitel sjezdovky Radomír Prus. Ekolog z Hnutí Duha Miroslav Kutal je tímto odůvodněním rozhořčen. „Něco takového jsem ještě nezažil! Výmluva, že les je napaden kůrovcem, je lichá. Z odborného posudku vyplývá, že kůrovcem bylo napadeno maximálně dvacet procent stromů, zbytek byly naprosto zdravé stromy,“ prohlásil Kutal.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Obec ale dává za pravdu majiteli vleku. „Nad námi byly skutečně minimálně čtyři ohniska kůrovce, přecházelo to do kalamitního stavu,“ uvedl vedoucí odboru životního prostřední Obecního úřadu Dolní Lomná František Rathonský.

Ekologové z Hnutí Duha trvají na svém a zvažují žalobu. Případ už má na stole i Česká inspekce životního prostředí v Ostravě. Ředitel Karel Kozubek se do konce vyšetřování, které odhaduje na několik měsíců, nechce k případu vůbec vyjadřovat.