Příběh sleduje boj vévody z Yorku a budoucího anglického krále Jiřího VI. s koktavostí. „Hra je o překonávání sebe sama. Handicap koktání není to nejtěžší, s čím Bertie bojuje – bojuje s tím, že má svůj vlastní vnitřní problém jako většina z nás. Diváci, kteří se na to přijdou podívat, pochopí, že každý bojujeme se svými problémy – jen někdo víc a někdo míň,“ řekl představitel krále Jiřího VI. Martin Sláma.
„Já si myslím, že je to hlavně o tom, že lidskou statečností lze dosáhnout úspěchu. Když se lidi nebojí a jdou si za tím, co chtějí dokázat, tak to dokážou. Budoucí král svojí pílí a houževnatostí dospěje do stadia, kdy takřka zvládne svůj letitý handicap. Projevuje tak svoji způsobilost být králem, to je vítězství jeho vůle a houževnatosti.“
Tím, aby se naučil koktat, se několik týdnů Martin Sláma trápil. „Nejprve jsme si to četli plynule a postupně přes menší zadrhávání ve větách jsme pak hledali i místa a písmena, kde se člověk může zadrhnout. Existují deníky, které si logoped Lionel Logue vedl o své práci s králem. Má tam přesně popsáno, na kterých písmenech se zadrhával. Hledali jsme pak písmena obdobná, podobná i češtině,“ popsal náročnost práce Sláma.

No comment: Řečová cvičení v rámci představení Králova řeč
Hra věrně popisuje část života krále Jiřího VI.
Slavný příběh podle skutečné události vypráví o komplikovaném projevu budoucího anglického krále Jiřího VI. Koktající následník trůnu si je vědom, že v čele země před druhou světovou válkou musí stát přesvědčivý panovník. Začne tedy spolupracovat s australským logopedem, jehož výukové metody nejsou zcela standardní. Postupně se z odborníka na jazyk stává spíše psychologem, který intuitivně odhaluje důvody vévodova zadrhávání.
Ve skutečnosti i na divadelních prknech se mezi budoucím králem a jeho svérázným terapeutem Lyonelem Loguem, kterého ztvárnil Ladislav Frej, vytvoří zvláštní pouto. „Jejich vztah se vyvíjí velmi zajímavě, postupně se z nich stávají čím dál větší přátelé. Skutečný Lyonel si s králem dopisoval, i když se vrátil do Austrálie. Každý rok králi na Vánoce posílal knihu. Král mu byl celý život vděčný, že mu pomohl,“ popsal Frej.

No comment: Ukázka ze hry
Inscenaci režíruje Martin Stropnický, který ji původně připravoval pro Vinohradské divadlo, nakonec se ale hraje v Brně. „Film byl natočený podle divadelní hry, která je obsáhlejší. Více do ní vstupuje téma politiky, světa, který stojí před 2. světovou válkou, a celková naléhavost té doby. Divadlo se oproti filmu odehrává tady a teď a je autentické,“ popsal rozdíly mezi filmem a původní divadelní předlohou Sláma.
Film Králova řeč
Snímek Králova řeč (The King´s Speech) získal amerického Oscara hned ve čtyřech kategoriích. Film získal ocenění za nejlepší režii, snímek roku, herecký výkon v hlavní roli i původní scénář. Ceny ale sbíral také v Norsku, Japonsku, Španělsku, Francii, Austrálii nebo Irsku. V hlavní roli se představil herec Colin Firth a jako logoped vystoupil skutečný Australan Geoffrey Rush.
V únoru loňského roku se po filmovém úspěchu mohla představit i divadelní inscenace, a to na prknech britského divadla Yvonne Arnaud v Guilfordu. Divadelní předloha vznikla paradoxně dříve než film, ale na svoji premiéru musela roky čekat.