Lichva v Ostravě-Přívozu: oběti vypovídají

Ostrava - Lichva mezi Romy: mluví se o ní, ví se o ní, ale oficiálně jakoby neexistovala. Na policii se lidé, kteří si od lichvářů půjčují za úrok, který dosahuje až několika stovek procent, neobracejí. Kvůli strachu z pomsty a také proto, že by rychlou půjčku bez smlouvy mohli zase někdy potřebovat.

Justýna si od lichváře půjčila šest tisíc. Postupně mu za ně zaplatila více než sto patnáct tisíc.

„Bylo to dva roky každý měsíc, měsíčně čtyři tisíce osm set. Jak už jsem mu to přestala vracet, protože neměla jsem už jak, tak jak mě viděl s druhem, tak napadl toho druha …,“ stěžuje si Justýna Bílá.

Alžbětě Pechové z Ostravy-Přívozu lichvář v úterý zbil syna. Rozhodla se prolomit strach a udat ho policii. Syn Roman šel k lékaři a potom na policii. Nahlásil napadení a uvedl i důvod – lichva.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Podle policie se ale lichva špatně prokazuje. V Ostravě za poslední roky neevidují jediný případ, kdy by se to povedlo. Přesto policisté oběti povzbuzují k tomu, ať se jí nebo neziskovým organizacím svěří. Když ne z lichvy, mohou nelegální bankéře obvinit z jiného přečinu.

Podle terénních pracovníků, kteří s místními lidmi denně hovoří, se problém lichvy jen tady v ostravském Přívoze týká až tří čtvrtin obyvatel. A nejsou to jen Romové, ale i senioři a invalidé – zkrátka lidé, kteří mají hluboko do kapsy.