Za vodu z kaváren porostou stromy v Kamerunu

Brno - Až do zítřka mohou lidé ve více než 60 kavárnách, čajovnách a vinárnách zakoupit litr čisté vody za dvacet korun a pomyslně tím vysadit jeden strom v africkém Kamerunu. Akci organizuje sdružení Kedjom-Keku, které se snaží obnovit mlžné lesy v Kamerunu. Tento ojedinělý biotop je domovem několika stovkám druhů rostlin i živočichů, z nichž desítky nežijí jinde na světě. Do podpory projektu se zapojily i kavárny na jihu Moravy.

Smyslem akce je nejenom navrátit původní stav přírody v Kamerunu, ale také zachránit místní ekosystém, plný jedinečných rostlin a živočichů. Těžba dřeva v kamerunských horských mlžných lesích totiž narušila přirozený koloběh vody a celá oblast teď pozvolna vysychá. Zatímco dříve lesy pokrývaly polovinu celé země, nyní z nich zbyla pouhá tři procenta.

Celorepublikovou akci pořádá nezisková organizace Kedjom-Keku, což v překladu znamená „Lidé z lesa“. Organizace se mimo jiné zabývá i podporou rozvoje vzdělání a osvětovou činností. Její členové se sami podíleli na stavbě kamerunské „Školy v mlze“ pro děti místních farmářů, následně v ní i učili. Za účelem obnovy lesů pořádá organizace také řadu dobročinných koncertů a přednášek s promítáním vlastních fotografií z návštěvy Kamerunu.

Zatím se podle organizátorů podařilo z prodané vody získat odhadem 40 000 Kč, což odpovídá 2 000 zasazených stromů. Do budoucna Kedjom-Keku zamýšlí zasadit desítky tisíc stromů. 

Video Kateřina Eichlerová z kavárny Mezzanine
video

Kateřina Eichlerová z kavárny Mezzanine