Držitel Nobelovy ceny je v Ostravě

Ostrava - Nevolte konvenční cesty, nechte pracovat fantazii - to je vzkaz, který do Ostravy přivezl držitel Nobelovy ceny za fyziku, profesor Albert Fert z Francie. Vrcholné ocenění získal v roce 2007 za objev obří magnetorezistence neboli GMR. Ve společnosti studentů a odborníků z Vysoké školy báňské-Technické univerzity stráví Albert Fert dva dny.

 

Charismatický Francouz Albert Fert přitom váhal, jestli nebýt raději umělcem. Nakonec umělcem vlastně je, i když v přírodní vědě. „Berme fyziku jako něco blízkého. Fyzika není abstraktní, jsou to věci, které vidíme očima a také srdcem,“ uvedl držitel Nobelovy ceny za fyziku 2007.

 

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Jeho přednášku si do auly ostravské technické univerzity přišlo poslechnout více než šest stovek studentů.

Fertův vynález – obří magnetorezistence – umožňuje skladování velkých objemů dat na malých harddiscích. Díky ní vlastně i studenti na přednášce používají notebooky, chytré telefony nebo tablety, které se vejdou do kapsy. Albert Fert je přijel inspirovat – nebojte se fyziky.

Je to náročné studium, ale pak následuje skoro jisté zaměstnání, pokud ho dokončíte. A když se zadaří, tak třeba i Nobelova cena.