Jiří Pehe bude v Opavě přednášet o nesamozřejmosti českého národa

Opava - Jiří Pehe bude po Velikonocích přednášet na Slezské univerzitě v Opavě na téma Důsledky nesamozřejmosti českého národa. Jde o další přednášku z cyklu Kriticky myslící osobnosti, kterou spolu se Studentským politologickým fórem organizuje opavská pobočka Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ ProAlt. Zve na přednášky nejznámější české kritické intelektuály, na univerzitě v Opavě přednášel filozof Václav Bělohradský, ekonomka Ilona Švihlíková, sociolog Lubomír Vac

„Našim cílem je rozšiřovat horizont myšlení o našem společném světě. V současnosti ve veřejném prostoru převládá představa, že neexistuje žádná alternativa k soudobému uspořádání. Jsme přesvědčeni, že demokracie musí být otevřenou debatou o možnostech našeho soužití. Demokracie znamená hledání alternativ,“ říká Jiří Karen z opavské iniciativy ProAlt.

Nesamozřejmost českého národa, o které bude hovořit Jiří Pehe, je podle aktivistů z ProAlt jedním z důvodů, proč jsou Češi takoví, jací jsou.

Jiří Pehe je uznávaný politolog a novinář. Za komunismu žil v emigraci v USA. Po návrat do Čech byl ředitelem Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla, později učil na Karlově univerzitě. Publikuje v Česku i ve Spojených státech.

Peheho přednáška bude 2. duna od 16 hodin v posluchárně C10 budovy Fakulty veřejných politik Slezské univerzity na Berzučově náměstí. Martin Kůs ze Slezské univerzity informoval, že dalším dubnovým hostem přednáškového cyklu bude Štěpán Málek. Formou diskusní besedy s promítáním vysvětlí, co je to „25 let punku bez přestávky“.