V Bílé Vodě vědí, jak proměnit hostie v chipsy

Bílá Voda (Jesenicko) - V jediné tuzemské hostiárně Unita v Bílé Vodě na Jesenicku přišli na způsob, jak zužitkovat zbytky po výrobě kulatých oplatků určených ke svatému příjímání. Dříve se „odpad“ po výrobě hostií dával do pytlů a rozvážel po farách, nyní se však vymyslel originálnější způsob jejich využití - vytvářejí se z nich speciální Unichipsy.

Půl kila vyjde na 20 korun

Půlkilogramový balíček netradičních chipsů vyrobených pouze z mouky a vody stojí 20 korun. Unichipsy jsou k dostání například v prodejnách, které provozují charity či Karmelitánské nakladatelství.

„Za rok na tuzemském trhu prodáme zhruba 5 000 balíčků. Uničipsy neobsahují žádný tuk ani sůl, takže mají úplně stejnou chuť jako hostie a jsou dietní,“ prohlásil jednatel společnosti Unita Milan Uhlíř.

Poptávka po hostiích klesá, firmu drží výroba oplatků

Hlavní hrozbou pro společnost je stále klesající poptávka po hostiích. Důvodem je jednoduše menší počet věřících a rovněž i polská konkurence. V roce 1994 firma Unita upekla 30 milionů hostií ročně, loni jich bylo jen 20 milionů kusů. Hostiárnu v Bílé Vodě drží nad vodou lázeňské oplatky, jejichž produkce naopak roste.

„Poptávka po hostiích citelně klesla v 90. letech, teď už je poměrně stabilní. Výpadek se nám podařilo nahradit zavedením výroby lázeňských oplatků, která i po loňském mírném snížení tvoří už více než dvě třetiny našich tržeb,“ podotkl Uhlíř.

Historie

Výrobna hostií v Bílé Vodě vznikla v polovině 80. let. Pracovaly v ní tehdy řeholnice, které do odlehlé obce nedobrovolně vystěhoval komunistický režim. Do roku 1994 provoz vedly sestry vincentky, pak je vystřídaly premonstrátky, které se však v roce 2001 vrátily na Slovensko. Od té doby v hostiárně Unita pracují obyčejní zaměstnanci a provoz zajišťuje Diecézní charita ostravsko-opavská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...