Na Osoblažsku byly nalezeny vzácné fresky

Osoblažsko - I malá obec na okraji republiky se může proslavit. Své o tom vědí v Hrozové na Osoblažsku, kde žije jen čtrnáct stálých obyvatel. V tamním kostele se při opravě našly vzácné fresky. Pochází pravděpodobně ze 13. století. Podívat se na první sondy přijeli i odborníci z Akademie věd.

Sedm století staré fresky odhalil archeologický průzkum v kostele v Hrozové na Osoblažsku. Podle českých odborníků jde o tuzemský unikát. „Jedná se o nález, který v mnohém posunuje naše znalosti o středověkém vývoji moravskoslezského pomezí,“ uvedl Michal Zezula z Národního památkového ústavu Opava.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Co přesně fresky zobrazují, si podle současných sond netroufají zatím odhadovat ani sami odborníci. Viditelné jsou jen dvě postavy u hlavního oltáře. Ani tam ale není zcela jasno. 

Nález fresek ale prodraží opravy kostela. Církev původně počítala jen s částkou půl milionu. „Rozpočet stoupne minimálně o milion. Shánět budeme z fondů, organizací, kdekoli to půjde,“uvedl Marcel Jedelský, trvalý jáhen Města Albrechtice.

Fresky teď čeká kompletní odkrytí a restaurování. Vedení obce Rusín, pod kterou Hrozová spadá, už plánuje, že by mohly přilákat turisty. V rámci Osoblažska se dělají stezky vedoucí ke kostelům, takže objev bude určitě přínosem.

Kdy začnou restaurátoři obnovovat fresky v kostele, záleží na dohodě odborníků a na tom, zda se církvi podaří získat potřebné peníze.