Následkem dlouhé zimy mají na záchytce více práce

Prostějov - Prostějovští strážníci hlásí rekord v počtu převezených na záchytku. Oproti roku 2010 se letos za první čtvrtletí počet opilých osob více než zdvojnásobil. Podle psychologů může za nadměrné pití s největší pravděpodobností i dlouhá zima a stále trvající mrazy.

Týdně převezou prostějovští strážníci na záchytku do Olomouce dva lidi. To je dvakrát víc než před třemi lety. „V letošním roce jsme skutečně zaznamenali nárůst v počtu osob převezených na záchytnou stanici. Je delší zima, lidé více pijí alkohol a končí na záchytce,“ uvedla Jana Adámková, mluvčí Městské policie Prostějov.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Podle psychologů je alkohol tolerovanou drogou, která může pomáhat překonat určité situace, které člověk těžko zvládá.

Právě počasí, délka dne a nedostatek slunce bezprostředně ovlivňují náladu až poloviny populace. Od začátku roku svítilo slunce v Olomouckém kraji jen 164 hodin. Dlouhodobý průměr je přitom téměř dvakrát vyšší. Nejmíň si lidé slunečního svitu užili v lednu a únoru, kdy byla obloha zatažená téměř neustále. Ani březen a začátek dubna ale normálu nedosáhly. Slunce se nejčastěji ukázalo v Šumperku, ani tady ale nesvítilo tolik, jako je běžné v jiných letech. Podle meteorologů byla tato zima na sluneční svit nejchudší za posledních padesát let.

Podle psychologů mají lidé mnohem větší tendence k depresivním náladám, navíc jim kvůli nedostatku slunce chybí vitamín D. Místo alkoholu ale doporučují jiné drogy - třeba sport.