Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji se bude výrazně zvyšovat

Moravskoslezský kraj - Až třináct tisíc lidí přijde v Moravskoslezském kraji do konce roku o práci. Katastrofický scénář úřadu práce v Ostravě začíná mít reálné obrysy. Firmy nahlásily první hromadná propouštění, další se k němu chystají. Vše zhoršuje situace společnosti OKD. Ta omezuje těžbu a přestává odebírat od svých dodavatelů.

Společnost Fite z Horní Suché vyrábí důlní závěsné lokomotivy. Hlavním odběratelem je společnost OKD. Ta těžbu omezuje a šetří.  

„My jsme samozřejmě museli udělat řadu opatření. Propustili jsme většinu důchodců a snížili jsme pracovní dobu o jeden den,“ informoval Pavel Bartoš, předseda představenstva, FITE, a.s.

Video Reportáž Pavlíny Daňkové
video

Reportáž Pavlíny Daňkové

Problémy společnosti OKD se týkají desítek firem. Jsou to firmy dodávající důlní technologie, poskytující servis, energii nebo přepravu. Jen ty, které poskytují agenturní zaměstnance a odborné práce, zřejmě do konce roku propustí 1 500 lidí. První z nich oznámily hromadné propouštění už teď.

„V současné době jsme museli snížit stav zhruba o dvě stě lidí. S OKD jednáme v podstatě každý týden. Nemáme žádné zprávy, které by situaci vylepšovaly a připravujeme se na tu nejhorší variantu,“ uvedl Ivan Rychecký, člen představenstva VOKD.

„OKD spolupracuje s celou řadou subdodavatelů, a pokud se sníží výkonnost OKD, samozřejmě to bude mít dopad i na subdodavatelské firmy. Do konce roku by se z tohoto odvětví mohlo uvolnit téměř třináct tisíc pracovníků,“ informovala Yvona Jungová, ředitelka Úřadu práce Ostrava.

Pokud by se naplnily černé scénáře, Moravskoslezský kraj by se stal místem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Její míra by stoupla o celý jeden procentní bod a dostala by se k jedenácti procentům.

Ve hře jsou i další průmyslové podniky, které mají problémy. Přes léto opět stojí provoz ve Vítkovickém Evrazu, do kterého mimo jiné přes čtvrtinu své produkce dodává jeden z dalších velkých zaměstnavatelů – Arcelor Mittal Ostrava.