Obce na jihu a východě Moravy vyvěsily moravskou vlajku

Jižní a východní Morava - Tradice, kulturu a historii Moravy si dnes vyvěšením její vlajky připomenulo více než 750 radnic, tedy zhruba třetina moravských měst a obcí. Akce se konala při příležitosti státního svátku, který je věnován věrozvěstům a také duchovním patronům Moravy sv. Cyrilu a Metoději. Před čtyřmi roky ji na popud studentů začalo pořádat sdružení Moravská národní obec.

Ve srovnání s prvním ročníkem v roce 2010 se počet radnic zdesetinásobil. „Zájem o akci je enormní. Od starostů často slyšíme, že je hezké, že města a obce na Moravě, a to bez ohledu na jakékoli politické názory, něco spojuje,“ řekla k vyvěšování vlajek Lenka Holaňová z Moravské národní obce.

Zlatočervená vlajka, doplněná o moravskou orlici, opět visí na Nové radnici v Brně a na sedmnácti radnicích brněnských městských částí. Zavlála také ve Znojmě i v sedmdesáti okolních obcích, v Břeclavi, Vyškově, Kyjově, Vizovicích, Valašských Kloboukách i Uherském Brodu.

Starosta Kyjova vyvěsil na radnici historickou moravskou vlajku
Starosta Kyjova vyvěsil na radnici historickou moravskou vlajku

Velkou podporu má akce v moravské části Vysočiny. Na Třebíčsku se do ní kromě Moravských Budějovic a Náměště nad Oslavou zapojilo dalších sedmdesát radnic. Letos nově prapor zavlaje například ve Frenštátě pod Radhoštěm nebo v Jevišovicích u Znojma. Tradičně s akcí počítá Jihomoravský kraj, k němuž se nově připojil Zlínský kraj.

K akci se symbolicky připojuje radnice ve Vysokém Mýtě, tedy v Čechách, protože tamní rodák a obrozenec Alois Vojtěch Šembera vlajku v roce 1848 vytvořil. Tehdy ji tvořily jen dva pruhy: horní žlutý (zlatý) a dolní červený. Stejnou vlajku má Praha, České Budějovice, Varšava nebo Kladsko. Proto se na vlajku začal před lety přidávat dalším symbol Moravy - erb s orlicí.