Děti se v Mladkově u Boskovic vydaly po stopách Keltů

Stoletá škola v Mladkově u Boskovic neutichá ani o prázdninách. Dětské hlasy se zde ozývaly zejména od pondělí 15. do pátku 19. července. Probíhal příměstský tábor Po stopách Keltů jazykové školy Rolnička Bílkova Boskovice s výukou angličtiny.

Dětem se věnovali lektoři Mgr. Eva Nováková - Boháčková, Bc. Jana Vyskočilová, Mgr. Martin Svěrák a rodilá mluvčí Bc. Kristýna Natália z Indonésie. Ta mimo jiné studovala rok ve Zlíně, nyní žije a pracuje v Brně.

Tentokrát se děti seznamovaly s životem a zvyky Keltů. Poznávaly vše, co tehdejším obyvatelům bylo blízké. Zejména přírodu, stromy, zvířata, oblékání, každodenní běžný život.

„Čtrnáct malých táborníků od druhé do šesté třídy pochází z blízkého okolí. Ze Sudic, Šebetova, Skalice nad Svitavou, Jabloňan, Boskovic,“ upřesnila Mgr. Eva Nováková. „Kultura dávných věků je atraktivní téma, děti to zaujalo.“

Keltové v době zhruba před pěti tisíci lety osídlili téměř celou Evropu. Dali vznik halštatské a později laténské kultuře. Byli zručnými řemeslníky, o čemž svědčí archeologické nálezy z počátku doby železné. Byl to na tehdejší dobu velmi zajímavý národ a jeho studium přináší i dnes mnoho zajímavého a stále něco nového.

Též celotáborová hra byla tématicky zaměřena. Děti plnily různé úkoly, za jejich absolvování dostávaly písmenka tajenky v keltském i českém jazyce vázaná vždy k památnému stromu v místní krajině. Cestu k němu ukázala mapa. U stromu našly další stopu k nalezení pokladu.

Příměstský tábor v Mladkově u Boskovic
Zdroj: ČT24/Luboš Sušil

„První den děti objevily za pískovištěm písemnou památku po Keltech. Každý další den nalézaly další a další písmena do věty vedoucí k nalezení pokladu,“ pokračovala Mgr. Eva Nováková. „Ve čtvrtek vyráběly z moduritu mince, dnes se učily o jídle, nakupování. Zkoušely si virtuálně obchodovat.“

Z příměstského tábora v Mladkově u Boskovic
Zdroj: ČT24/Luboš Sušil

Pak nastal toužebně očekávaný moment, kdy všichni společnými silami rozluštili cestu k pokladu a vydali se po jeho stopách. Nalezli jej nad vesnicí zamaskovaný pod památným dubem v nádherné šperkovnici. Některým dětem se více líbila truhlička samotná než její obsah připomínající odkaz dávných Keltů. Samozřejmě na dně byla pro všechny i sladká odměna.

Po návratu do školní zahrady se počali scházet rodiče, děti jim zazpívaly, za doprovodu keltské hudby se ukázaly v maskách a předvedly středověká bojová umění.

Protože byl pátek a konec tábora, všichni se anglicky rozloučili, děti dostaly na památku knížky a poděkovaly lektorům.

„Chtěla bych příští rok uspořádat dva turnusy příměstského tábora s úplně jinou tématikou,“ prozradila nakonec své plány Mgr. Eva Nováková - Boháčková.

Luboš Sušil, Boskovice