Vodáky trápí nedostatek vody v řece Moravě

Olomoucko - Vodáci zdolávají řeku Moravu na Olomoucku spíš po svých než na raftu nebo v kánoi. Korytem totiž kvůli extrémnímu suchu teče jen minimum vody. Vodáci tak na řadě míst musí vystoupit a svoje plavidla přes mělčinu přenést. Podobný stav byl přitom v minulosti pro Moravu příznačný vždy až koncem srpna.

Řeka je kvůli suchu téměř bez vody. Na některých místech dosahuje v současné době voda v Moravě sotva po kotníky. Sjíždění řeky tak připomíná spíš pochodové cvičení.

„Mělčiny jsou zhruba co tři kilometry. Úseky na přenášení mají od padesáti do sta metrů, takže se docela nachodíte,“ uvedl Miroslav Fiala, instruktor vodní turistiky.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Podle slov ředitele Povodí Moravy Olomouc, není na řece není větší možnost regulace vody, a tak stav závislí jen srážkách.

Ode dneška je navíc pro vodáky zcela nepřístupný asi tříkilometrový úsek jednoho z ramen Moravy mezi jezy v Olomouci – Chomoutově a Řepčíně. Vodohospodáři tady totiž provádí údržbu toku.

Jedná se především o odstranění zátarasů, kterých je tam třináct. Konkrétně o odstranění rizikových dřevin a stromů, které mohou do budoucna působit problémy.

Voda kvůli extrémnímu suchu chybí i v dalších řekách v regionu. Třeba Bečva je sjízdná jen v některých úsecích a na Desnou se vodáci nedostanou vůbec.