Opuštěná místa v centru města lze využít i lépe, tvrdí nová iniciativa

Brno - Nově vzniklá iniciativa Kulturou proti chátrání se rozhodla upozornit na problematiku opuštěných prostor v centru moravské metropole. Podle ní může brněnský magistrát využívat opuštěná místa v srdci města efektivněji. Včerejší akce na ulici Vlhké proměnila opuštěné garáže i drážní domky na malá kulturní centra.

Dříve průmyslové velkoměsto Brno přišlo po revoluci, kdy řada firem ukončila svou činnost, k řadě nevyužitých a opuštěných prostor. Chátrající budovy, které často leží na lukrativních adresách, chce brněnská iniciativa využít efektivněji. „Budeme rádi, když se objekty využijí kreativně a bude to jakási iniciativa zezdola. Mohly by tam být ateliéry, hudební zkušebny, prostor pro studenty uměleckých škol a podobně,“ vyjmenovala možná využití jedna ze členek hnutí Kulturou proti chátrání Martina Dobrovolná. 

Cílem iniciativy, která včera uspořádala na opuštěném brownfieldu řadu koncertů i přednášek, je zapříst dialog s městem, které by mělo nabídnout soukromým investorům takové podmínky, aby se do rekonstrukce opuštěných prostor pustili. „Je potřeba, aby byla politická vůle a vize něco nabízet a nějak se o to starat. Třeba v Mnichově investoři, kteří se snažili opravit nějakou fabriku, měli daňové úlevy a různé pobídky od města,“ uvedl jeden ze zahraničních příkladů architekt Roman Čermák.

Video No comment: Akce Kulturou proti chátrání
video

No comment: Akce Kulturou proti chátrání

Co je to brownfield?

Brownfields jsou plochy, které:

  • jsou dotčeny předcházejícím užíváním,
  • jsou opuštěné nebo nedostatečně využívané,
  • mají skutečné nebo pravděpodobné problémy s kontaminací,
  • jsou hlavně v zastavěném území
  • a vyžadují určitou intervenci, aby mohly být vráceny k prospěšnému využívání.

Zdroj: www.brownfields.cz


Podobné řešení se ale vedoucím představitelům Brna nezdá reálné. „Město nemůže dávat daňové úlevy, protože to není v jeho kompetenci, navíc je vlastníkem jenom minima brownfieldů, většina je jich v rukou soukromých subjektů,“ řekl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Brněnská iniciativa chce město oslovit už příští týden – zřejmě ale neuspěje. Magistrát totiž upozorňuje, že podobný projekt se již připravuje v prostorách bývalé káznice. Řada lidí proto prázdná místa v centru Brna využívá po svém a na opuštěných brownfieldech zakládá například malé zahrádky.