Základy podpůrné konstrukce byly špatně podsypané, řekl znalec

Nový Jičín - Základy postavené pro podpůrnou konstrukci mostu ve Studénce na Novojičínsku byly špatně připravené a podsypané. Vlivem zatížení pak kvůli tomu nerovnoměrně sedaly. Před Okresním soudem v Novém Jičíně to dnes uvedl znalec Milan Holický z Kloknerova ústavu při Českém vysokém učení technickém, který vypovídá v případu železničního neštěstí. „Kdybych byl fotbalový rozhodčí, rozdával bych za takové chyby červené karty,“ řekl Holický.

Základy kovových konstrukcí byly připravené z několika na sebe položených železobetonových panelů. Ty podle projektu měly být podsypané struskou. „O kvalitě podsypání mám pochybnosti. Některé podle fotodokumentace nebyly podsypané vůbec,“ uvedl znalec. Základy pak nerovnoměrně klesaly, což byl podle Holického první projev nestability podpěrné konstrukce.

Ta se zřítila a za ní spadl na železniční trať opravovaný most. Znalec najatý společností Bögle a Krýsl tak dovozuje, že na vině jsou zaměstnanci firmy ODS-Dopravní stavby Ostrava, kteří konstrukci a její založení připravili.

Jejich advokáti však posudek zpochybňují. Argumentují tím, že znalec při určování příčiny zřícení mostu nezahrnul do svých úvah činnost pracovníků společnosti Bögl a Krýsl, kteří krátce před pádem mostu do kolejiště zahájili vysunování mostovky přes železniční trať.

Podle obžaloby byla příčinou tragické nehody souhra mnoha zanedbání a nedostatků. Už policejní vyšetřovatelé mimo jiné zjistili chyby v projektu podpůrných konstrukcí, nedostatečný byl technologický předpis montáže a neřešila se ani tíha přesouvaného mostu. Žalobce zmínil i závadu, která se na stavbě projevila při posunování mostní konstrukce na vozících den před nehodou, se kterou se stavbaři nedostatečně vypořádali. Konstrukce byla nakloněna a právě to byl podle expertů hlavní důvod nerovnoměrného zatížení podpůrné konstrukce a jejího následného zřícení.

Nehoda se stala 8. srpna 2008, kdy na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most. Do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynulo šest lidí, dalších devadesát pět lidí bylo zraněno.