Nový bulletin pokřtil okrašlovací spolek vzpomínkou na přívozskou synagogu

Ostrava – Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu oslavil podzimní rovnodennost vydáním dalšího čísla svého bulletinu. Pokřtil jej vzpomínkou na židovskou synagogu v Ostravě-Přívoze. Na místo, kde dříve stála, členové spolku umístili pamětní cedulku.

„Svatostánek, vysvěcený v roce 1904, se vyznačoval řadou historizujících prvků – románskými sdruženými okny nebo kombinací červeného režného zdiva a světlé omítky. Synagoga neztratila na svém významu ani po vytvoření tzv. Velké Ostravy v roce 1924, kdy se Přívoz stal součástí Moravské Ostravy. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se prvním terčem represí staly právě ostravské synagogy. Templ v Ostravě-Přívoze antisemité vypálili 9. června 1939. V průběhu následujícího roku byl srovnán se zemí,“ upřesňuje členka okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová.

S ostravskou židovskou komunitou souvisel i program křtu druhého čísla bulletinu Krásná Ostrava, který proběhl v nedalekém klubu Rubrum. Na programu bylo čtení z děl ostravských židovských autorů, židovská hudba i gastronomie. „I v samotném bulletinu  židovskou stopu najdete. Ať už v článku historika umění Martina Strakoše, který připomíná 80. výročí dokončení obchodního domu Bachner a jeho světově proslulého architekta Ericha Mendelsohna, nebo v rozhovoru Jiřího Hrušky s Luďkem Eliášem, který se přes útrapy v Terezíně, Osvětimi i v průběhu normalizace dožil devadesátin,“ konstatuje Ilona Rozehnalová.

Druhé číslo bulletinu nabízí i další zajímavé články z historie a současnosti Ostravy a Ostravska. Třeba literární historik Martin Tomášek v něm informuje o znovunalezeném cestopisu legionáře Antonína Hořínka, památkářka Romana Rosová nabízí výlet za dnes už neexistujícím zámkem do Ostravy-Kunčic a architektka Milena Vitoulová se vrací k jedné ze svých prvních realizací, oceňované budově kruhových poslucháren VŠB. Bulletin nabízí i článek publicisty Ivana Dzida o projednávání ostravského územního plánu nebo příspěvek sociálního geografa Ondřeje Slacha o demografickém vývoji Ostravy. Pobyt Philipa Glasse v Ostravě zase přibližuje ředitelka Ostravských dnů Renata Spisarová a na nedávno zemřelého písničkáře Pepu Streichla vzpomíná básník Petr Hruška. Nechybí ani literární kvíz, který pro soutěživé čtenáře připravil publicista a básník Ivan Motýl.

Další číslo bulletinu Krásná Ostrava má vyjít o zimním slunovratu. Dočtete se v něm mimo jiné o osudech synagogy v Ostravě-Vítkovicích nebo zámku v Polance. A dozvíte se třeba i to, jak se dnes mohou umělecky vázat knihy.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...