Martin Dejdar: Dnešní nadaní studenti mají jiné možnosti než naše generace

Slavnostní vyhlášení vítězů 7. ročníku Českých hlaviček se uskutečnilo za přítomnosti kamer České televize na galavečeru v brněnském divadle Reduta, na kterém byly mladým vědeckým nadějím předány v jednotlivých kategoriích ceny. Obecně uznávaná „Nobelovka“ pro začínající vědce je udělována od roku 2005. Moderátory galavečera jsou herec Martin Dejdar a herečka a zpěvačka Sára Milfajtová.

Ocenění mladým vědcům České hlavičky jsou pro letošní rok rozdány. Moderátora slavnostního galavečera Martina Dejdara jsme se zeptali, jak na něj nadaní středoškoláci zapůsobili a zda by měl sám před lety kuráž pustit se do podobných projektů a navíc se s nimi přihlásit do soutěže. „Ne, že bych se tam nepřihlásil já sám, spíš mě by tam nikdo nepřihlásil,“ pousmál se.

„Když si vzpomenu na svá studentská léta, já jsem měl úplně jiné zájmy. Věnoval jsem se spíš sportování. Matematika, fyzika, chemie nebo humanitní vědy, to šlo úplně mimo mě,“ prozradil o sobě Martin Dejdar. Mladým vědcům nominovaným na ocenění České hlavičky však velmi fandí.

„To spektrum věcí, kterými se zabývají, je obdivuhodné. Často nechápu, v čem ty děti vlastně bádají a jak je něco takového vůbec nepadlo. Například jak v osmnácti letech dojdou k tématu - Roční procentní sazba nákladů a její přesná definice v zákoně,“ ocitoval název jedné z prací ze svého scénáře.

Video Martin Dejdar o laureátech soutěže České hlavičky 2013
video

Martin Dejdar o laureátech soutěže České hlavičky 2013

Martin Dejdar moderoval galavečer Českých hlaviček letos poprvé, ve společnosti s mladou zpěvačkou Sárou Milfajtovou. Záznam předávání cen v divadle Reduta v Brně odvysílá Česká televize už tradičně na Mezinárodní den studentů, tedy 17. listopadu. Diváci jej mohou sledovat od 13:25 na ČT2.