Praha - Vlády na konci 90. let údajně měly povědomí o tom, kdo stojí za společností Appian Group, která ovládla Mosteckou uhelnou společnost (MUS). V Událostech, komentářích to řekl bývalý manažer důlní firmy Antonín Koláček. Minulý týden byl ve Švýcarsku spolu s dalšími čtyřmi exmanažery odsouzen k nepodmíněným trestům za podvod a praní špinavých peněz.
Koláček: Vlády věděly, kdo stojí za společností Appian Group
Proč jste se rozhodl nyní mluvit?
„Já jsem se nerozhodl s někým nebo s něčím bojovat. Pro mě je důležité obhájit naši situaci, do které jsme se dostali po rozhodnutí soudu. Máme společný záměr podívat na privatizaci MUS objektivně. Mým záměrem je dostat objektivní informace do uší lidí, protože v minulosti se říkala jen část informací.“
Stále důvěřujete švýcarským soudcům?
„Jsem hluboce přesvědčen, že peníze, které jsou ve Švýcarsku, nejsou špinavé. Jsou za prodej MUS panu Tykačovi, který je převedl na účty našich společností ve Švýcarsku. Všechny naše operace byly prověřovány bankami a právníky. Proč najednou, po sedmi letech, jsou peníze označeny za špinavé? Nedůvěřuji prezidentovi soudu. Úplně se změnila energie v tom jednání. Celá situace vypadala tak, že jsme zločinci. Rád bych, abychom byli vyšetřováni podle českých zákonů.“
Vědělo se v 90. letech, kdo stojí za Appian Group?
„Bezpečnostní informační služba podávala vládě informace o tom, kdo Appian Group je, a jestli může vláda prodat MUS Appianu.“
Úřednická vláda Josefa Tošovského i vláda Miloše Zemana tedy pravděpodobně věděly, že za společností Appian Group stojí Koláček a jeho společníci.