Počítače zdokonalují rehabilitaci

Hrabyně – Nové počítačové programy, které zdokonalují rehabilitaci končetin, začali využívat pacienti v Rehabilitačním ústavu Hrabyně. Přišly na dva miliony korun a slouží lidem po úrazech i po mozkové mrtvici. Počítače uplatňuje při rehabilitaci i kognitivní laboratoř v Ostravě-Porubě, která umožňuje trénovat mozek.

Sedmapadesátiletý podnikatel pan Miroslav tráví v rehabilitačním ústavu už čtvrtý měsíc. Jeho život se změnil během několika vteřin. „Při sekání trávy na mě spadl traktůrek. Roztříštil se mi obratel a trošku je porušena mícha,“ uvádí Miroslav Hochman. Znovu udělat alespoň krok mu pomáhají robotické dlahy, které stimulují svaly. Cvičení nyní zdokonalil nový software, který motivuje a zajišťuje zpětnou vazbu. „Pacient vyvíjí sílu v závislosti na tom, aby se dostal k danému cíli. Musí tak zabírat buď zvýšeně levou nohou, když jde třeba doprava, nebo pravou nohou, když jde doleva,“ vysvětluje fyzioterapeut Miroslav Stašek.

Kontakt pacienta s počítačem využívá i další novinka, přístroj pro rehabilitaci ochrnutých rukou. „Přístroj by měl sloužit ke zlepšení motoriky. Velmi důležité je, že u tohoto přístroje dochází k propojení horní končetiny, mozku a oka,“ míní ergoterapeutka Šárka Šromová. Přístroj slouží především pacientům po mozkových mrtvicích. Podobně pomáhají počítače trénovat i paměť a další funkce mozku,.

Kognitivní laboratoří v Ostravě-Porubě projde ročně více než 200 pacientů. Rehabilitační cyklus trvá čtvrt roku a může se opakovat nebo prodloužit. „Protože mozek má zachovanou dlouhou dobu určitou plascititu a je schopen kompenzovat některé poruchy,“ dodává neurolog Pavel Ressner.

Více v sobotním magazínu Tep 24, v 11.05 a17.30 na ČT24.