Počítače zdokonalují rehabilitaci

Hrabyně – Nové počítačové programy, které zdokonalují rehabilitaci končetin, začali využívat pacienti v Rehabilitačním ústavu Hrabyně. Přišly na dva miliony korun a slouží lidem po úrazech i po mozkové mrtvici. Počítače uplatňuje při rehabilitaci i kognitivní laboratoř v Ostravě-Porubě, která umožňuje trénovat mozek.

Sedmapadesátiletý podnikatel pan Miroslav tráví v rehabilitačním ústavu už čtvrtý měsíc. Jeho život se změnil během několika vteřin. „Při sekání trávy na mě spadl traktůrek. Roztříštil se mi obratel a trošku je porušena mícha,“ uvádí Miroslav Hochman. Znovu udělat alespoň krok mu pomáhají robotické dlahy, které stimulují svaly. Cvičení nyní zdokonalil nový software, který motivuje a zajišťuje zpětnou vazbu. „Pacient vyvíjí sílu v závislosti na tom, aby se dostal k danému cíli. Musí tak zabírat buď zvýšeně levou nohou, když jde třeba doprava, nebo pravou nohou, když jde doleva,“ vysvětluje fyzioterapeut Miroslav Stašek.

Video Reportáž Silvie Klekové
video

Reportáž Silvie Klekové

Kontakt pacienta s počítačem využívá i další novinka, přístroj pro rehabilitaci ochrnutých rukou. „Přístroj by měl sloužit ke zlepšení motoriky. Velmi důležité je, že u tohoto přístroje dochází k propojení horní končetiny, mozku a oka,“ míní ergoterapeutka Šárka Šromová. Přístroj slouží především pacientům po mozkových mrtvicích. Podobně pomáhají počítače trénovat i paměť a další funkce mozku,.

Kognitivní laboratoří v Ostravě-Porubě projde ročně více než 200 pacientů. Rehabilitační cyklus trvá čtvrt roku a může se opakovat nebo prodloužit. „Protože mozek má zachovanou dlouhou dobu určitou plascititu a je schopen kompenzovat některé poruchy,“ dodává neurolog Pavel Ressner.

Více v sobotním magazínu Tep 24, v 11.05 a17.30 na ČT24.