Evraz nemá zakázky. Pozastaví provoz zřejmě v celém podniku

Ostrava - Hutní firma Evraz Vítkovice Steel chce od 1. prosince opět pozastavit provoz své ocelárny v Ostravě. Důvodem je již delší dobu trvající nízká poptávka po jejích produktech. Odboráři se obávají, že tentokrát firma odstaví úplně všechny provozy včetně válcovny tlustých plechů Kvarto. Kvůli nejasné budoucnosti podniku a obavám z hromadného propouštění odbory drží už od dubna stávkovou pohotovost.

„Víme, že ocelárna bude stát opět celý prosinec, to bylo naplánované dopředu. Problém ale je, že tentokrát hrozí, že firma zavře celý podnik. Oficiálně to nemáme potvrzené, ale vypadá to špatně. Nejsou totiž zakázky,“ potvrdil předseda odborů společnosti Evarz Vítkovice Steel Zdeněk Kološ.

Podle deníku Aktuálně.cz se odstávka dotkne asi sedmi set zaměstnanců, kteří by tentokrát zůstali nuceně doma jen s šedesáti procenty mzdy. V minulosti jim firma v podobných situacích vyplácela osmdesát procent.

Kvůli malému zájmu trhu byla ocelárna odstavená během posledního roku už několikrát, naposledy od 1. července do 4. srpna.

Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku a zaměstnává zhruba tisíc sto lidí. Je to divize největší ruské ocelárny Evraz. Majitelé před časem potvrdili, že chtějí ztrátovou ostravskou pobočku prodat. Mluvčí Evrazu Jaromír Krišica v srpnu uvedl, že rozhodnutí o prodeji je v poslední fázi. Zájemců prý bylo více. Od té doby se podle něho nic nezměnilo. Zaměstnavatel zatím nehlásil Úřadu práce hromadné propouštění. Co má v plánu případný nový majitel, není tedy jasné.