Tak trochu jiné dětské hřiště otevírají v Brně-Starém Lískovci

Brno – Místo plastových prolézaček bylinkové záhony. V brněnské městské části Starý Lískovec vznikla na místě zanedbaného dětského hřiště z 80. let přírodní zahrada. Do jejího budování se zapojili místní, hasiči i žáci okolních základních škol. Zahrada se zájemcům slavnostně otevře dnes večer lampionovou slavností.

Dětské hřiště vzniklo v ulici Kosmonautů v Brně už před více než čtvrtstoletím. V posledních letech spíše chátralo, děti si mohly hrát jen na starém pískovišti a prolézačkách. Před dvěma lety se to místní rozhodli změnit.

„Smyslem bylo vytvořit nějakou příjemnou přírodní plochu, kde si lidé mohou posedět, děti pohrát nebo lézt v trávě. Nechtěli jsme další betonové hřiště, kterých je už všude dost,“ popsala autorka projektu Helena Továrková. V zahradě lidé vysadili místní odrůdy stromů a bylinkové záhony, vznikl také altán.

O dotaci na proměnu omšelého hřiště požádali Nadaci OKD. „Náš projekt získal z nadace půl milionu korun, 500 tisíci korunami přispěla i městská část,“ řekla Továrková. Místní obyvatelé, dobrovolní hasiči a děti z turistického oddílu a tří blízkých základních škol v rámci dobrovolných brigád na zahradě pracovali rok a půl.

Dnes v 17:30 se přírodní zahrada dočká svého slavnostního otevření. Součástí bude ohňová show a světélková cesta s lampiony, na které mohou děti poznávat tajemná zákoutí zahrady.

Video Ze starého hřiště je relaxační zahrada
video

Ze starého hřiště je relaxační zahrada