Radnice bojují s hlukem i alkoholem vyhláškami. Udělují ale výjimky

Jižní Morava - Jihomoravské radnice bojují s pitím alkoholu na veřejnosti, hlukem i podomním prodejem. Používají k tomu městské vyhlášky, které ale kvůli častým výjimkám ztrácí smysl. Alespoň v případě těch protihlukových, vůči nimž často protestují majitelé barů a diskoték. I přes protesty místních rozdal Kyjov nebo Bučovice výjimky.

„Měli jsme problémy hlavně v centrální zóně, kde povolené výjimky narazily na odpor občanů,“ připustil starosta Bučovic Radovan Válek (nez.). V Bučovicích funguje vyhláška omezující hluk už třičtvrtě roku, nedávno ji vedení města rozšířilo i na víkendy a státní svátky, kdy místní nesmí hlučit mezi 21. večerní a 8. hodinou ranní. Zatímco žádnou pokutu za rušení klidu strážníci ještě neudělili, město rozdalo už více než dvacet výjimek pro tamní bary a noční podniky.

O bučovické vyhlášce omezující hluk mnoho místních neví, kdo se ale dozvěděl o udělení výjimek pro diskotéky a kluby, protestoval. Také v Kyjově se objevil nesouhlas s udělováním výjimek. Majitelé se proti omezení bouřili, proto všechny bary a diskotéky ve městě dostaly od Kyjova povolenku, čímž vyhláška ztratila smysl.

Alkohol nepiji, jen si zahřívám láhev rukama

Další vyhláškou, která slouží jihomoravským radnicím, je ta omezující pití alkoholu na veřejnosti. Podobné opatření přijalo Brno, Zlín, Břeclav, Hodonín nebo Rousínov. Někteří agresivní mladíci se ale v Rousínově hájili tím, že nepijí, pouze si v rukou zahřívají láhev piva. Vyhláška se proto zpřísnila a nově nesmí Rousínovští ani držet láhev nebo plechovku s alkoholem.

Kvůli ochlazení se ale milovníci venkovní konzumace alkoholu stahují do tepla. Zda se nově zpřísněná vyhláška osvědčí, otestuje Rousínov až s příchodem jara.

V Říčanech u Brna nově zakázali podomní prodej

Trpělivost došla také představitelům Říčan u Brna, kde nově platí vyhláška zakazující podomní prodej. „Nemalá část těchto obchodníků jsou buď spekulanti anebo podvodníci, proto jsme přistoupili k tomuto opatření,“ vysvětlil starosta Říčan na Brněnsku Jan Studený (KDU-ČSL).

Důvodem byl také fakt, že před nedávnem obcházel v Říčanech u Brna mladý muž nabízející služby energetické společnosti. Místním ale spíš naháněl strach. „Pokud prý nezaplatíme za každou – za plyn a elektriku pět set korun, tak že nám to odpojí. Manželka mu ty peníze dala,“ přiznal Karel Novák.

Radnice jsou vůči podomnímu prodeji často bezradné. Proti nabídce zboží nebo služeb od neznámých obchodníků bojují alespoň vyhláškami. V Brně dokonce zavedli zákaz prodeje i na ulici, kdy prodejci nesmí oslovovat kolemjdoucí.

Video Vstup Filipa Zdražila k městským vyhláškám
video

Vstup Filipa Zdražila k městským vyhláškám