Nové muzeum představí exponáty z doby Velké Moravy

Uherské Hradiště – Nové výstavní prostory dnes v Uherském Hradišti otevírá Moravské zemské muzeum. Lidé v nich uvidí výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a o počátcích křesťanství na Moravě. Centrum se totiž bude zaměřovat na slovanské předky.

Nová muzejní budova Centra slovanské archeologie veřejnosti ukáže práci Archeologického ústavu Moravského zemského muzea, tedy nálezy přímo z regionu a výsledky výzkumů o slovanském osídlení, Velké Moravě a počátcích křesťanství. Lidé si tak budou moci prohlédnout místní archeologické objevy. „Chceme prezentovat přímo v místech, kde se něco najde nebo vybádá. Podle staré praxe se nález vždy zakonzervoval a odvezl do archivu do Brna, to není dobré. Chceme nálezy ukázat přímo lidem tady,“ řekl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

V jubilejním roce 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů padla volba první expozice v centru právě na Cyrila a Metoděje. Byzantští učenci přišli v roce 863 na pozvání knížete Rostislava na Moravu a začali šířit křesťanství ve srozumitelné staroslověnštině, pro kterou Cyril (tehdy ještě jako Konstantin) vytvořil i písmo hlaholici. „U příležitosti výročí příchodu Cyrila a Metoděje chceme prezentovat nejen kontext jejich mise, ale i nejnovější nálezy z posledních dvou až tří let. Oblast Slovácka je totiž velmi bohatá na nálezy z doby Velké Moravy,“ uvedl Reissner. 

Video Novou expozici popisuje archeolog Luděk Galuška
video

Novou expozici popisuje archeolog Luděk Galuška

Lidé si prohlédnou nálezy místních archeologů

Výstava se také pokusí přiblížit, jak vypadala duchovní a mocenská centra Velké Moravy. Například bájný Veligrad archeologové nejčastěji umisťují ke Starému Městu a představují si jej jako lidnaté sídlo. Návštěvníci uvidí i mince, šperky nebo repliky bot. Nově otevřené centrum navíc počítá s tím, že je budou průběžně obohacovat archeologové svými novými objevy. Centrum tak doplní terénní výzkumnou stanici ve Starém městě o nové výstavní prostory.

Nálezy podle Martina Reissnera často pocházejí i ze záchranných průzkumů, kdy musí archeologové rychle prozkoumat nějaké místo, než je vystřídají stavbaři. „Velké množství nálezů patrně navždy zůstane pod ulicemi a domy,“ podotkl Reissner. Archeologové tak sice mají představu kde hledat, nedostanou se ale všude. „I tak se nám ale velmi daří. Svědčí o tom i tohle centrum. Přestože není moc peněz, otevíráme nový objekt. Jsme spokojení,“ uzavřel ředitel Reissner.

Expozice nového Centra slovanské archeologie
Zdroj: ČT Brno

Zájem o velkomoravskou historii má přitom na Uherskohradišťsku dlouhou tradici. O první objevy se zasloužil Mořic Vilém Trapp a František Myklík, když při stavbě železnice zachraňovali nálezy z období pravěku a raného středověku. Právě Trapp byl pak prvním z řady archeologů z Moravského zemského muzea, kteří prosluli vědeckým zájmem o Velkou Moravu a Uherskohradišťsko, podobně jako po něm Vilém Hrubý nebo Luděk Galuška.

Centrum slovanské archeologie

Otevírací doba

Po – Pá: 8.30 – 17.00

Nutná objednávka na telefonu 606 033 103

Vstupné

Plné 20 Kč

Zvýhodněné 10 Kč

Rodinné 50 Kč

Adresa

Velehradská třída 537, Uherské Hradiště 686 01

Více informací zde.