V Klimkovicích budou děti léčit i logopedi

Klimkovice – V Klimkovicích nyní nabízejí těžce postiženým dětem unikátní spojení rehabilitace s fyzioterapeutem i s logopedem na jednom místě. Terapie je určená hlavně dětským pacientům po mozkové obrně nebo s těžkým postižením mozku.

Devítiletý David se před šesti lety topil. Od té doby je v apalickém stavu a jeho mozek i svaly jsou těžce postižené. Už měsíc s ním jeho otec dennodenně navštěvuje logopedku v Klimkovicích. Za šest let prý David neudělal takový pokrok, jako teď. „Za ten měsíc jsme hodně změnili v návycích krmení. Paní doktorka mě naučila, jak správně krmit, aby strava nezadušovala a aby v pohodě uměl tu stravu posunout tam, kde být má,“ uvádí otec Davida Bohumil Svoboda.

Právě logopedie, specializovaná na děti po mozkové obrně nebo s těžkým poškozením mozku, v Klimkovicích dosud chyběla. Pacienti se díky ní naučí základní věci jako jsou žvýkaní nebo polykání. „Pokud máme u dítěte nějaké svalové problémy, tak se to netýká jenom těla, ale právě i oblasti obličeje, a myslím si, že je velice důležité pro rodiče, aby byli schopni to dítě nakrmit, aby jim u toho polovina nevytekla z úst,“ vysvětluje logopedka Hana Rychetská.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

„Klimkovice jsou známé tím, že se orientují na neurologické indikace. Součástí terapie by měla být dle našeho názoru i komplexní logopedická péče, aby služba, poskytovaná klientům, byla z naší strany úplná,“ říká ředitel Sanatorií Klimkovice Josef Dejčík. Pro takto nemocné pacienty je totiž složité dojíždět k logopedům ambulantně.

„Vždycky je dobré, pokud může spolupracovat tým odborníků takhle těžce postižených dětí. Fyzioterapeut, který s dítětem pracuje, je schopen ho připravit logopedovi tím, že ho správně dokáže napolohovat, uvolnit hlavu, aby dítě třeba nemělo další spasmy a podobně,“ dodává klinická logopedka z Vítkovické nemocnice Gabriela Solná.

Logopedická léčba se v Klimkovicích zatím od září jen zkouší. Od Nového roku bude už fungovat naplno.