Buranteatr uvedl hru o muži, který jako jediný přežil vražedný útok

Brno - Brněnský Buranteatr v sobotu večer uvedl jako svou první premiéru sezóny hru Neila LaButea Pravé poledne. Jejím hrdinou je muž, který jako jediný přežije vražedný útok v kancelářích firmy a stane se kazatelem. Hru amerického dramatika převedl na české jeviště režisér Michal Zetel teprve jako druhý v tuzemsku.

Už se rozloučil se životem. Už jen čekal, že zazní výstřel, když vtom k němu promluvil Bůh a zachránil mu život. John Smith jako jediný přežil šílený útok střelce, při kterém zahynulo 37 jeho kolegů.

„Je to takový grázl, který lidi kolem sebe jenom využívá. A najednou se z toho člověka začne stávat někdo jiný. Samozřejmě se s tím pere, občas se mu to nedaří. Někdo mu věří, někdo mu nevěří, že to byl boží hlas,“ řekl představitel hlavní role Pavel Hromádka.

Z obyčejného úředníka Johna Smithe se stane mediální hvězda, ale i terč podezírání a posměchu. Zázrak, který prožil, musí obhajovat před manželkou i diváky v televizní talk show. „Úplně vidím, úplně cejtím, jak na mě vaši diváci civí, nevěřícně civí a oprávněně si říkaj, cože, tohohle, proč by si měl bůh vybrat zrovna takovýho hňupa?“ zazní při tom na jevišti.

Video Ukázka hry Pravé poledne v podání Buranteatru
video

Ukázka hry Pravé poledne v podání Buranteatru

Hra pro náročného diváka

Hra Pravé poledne je zejména koncertem jednoho herce. Brněnský Buranteatr nechal vyniknout Pavla Hromádku v minimalistických kulisách – se stolem, židlí a stovkou žárovek nad hlavou.

Hru Pravé poledne zasadil Buranteatr do minimalistických kulis
Zdroj: ČT Brno

„Ten inscenační tvar je poměrně hodně formálně komplikovaný. Je to hodně o textu a je to hodně anglosaský styl divadla, který u nás není úplně běžný, a není to úplně legrace, takže je to spíš pro náročnějšího diváka, který má chuť se trochu zamyslet,“ uvedl režisér hry Michal Zetel.

Tragikomedie Pravé poledne měla českou premiéru v Českých Budějovicích letos v březnu, necelé tři roky po prvním broadwayském uvedení. V New Yorku hrál hrdinu Pravého poledne David Duchovny, proslavený seriálem Akta X.