Mikulášský jarmark přilákal na Valašsko tisíce návštěvníků

Valašské Klobouky - Tradiční Mikulášský jarmark dnes hostily Valašské Kloubouky na Zlínsku - letos už po dvaadvacáté. Do městečka se na akci přijely podívat tisíce lidí. Nikde jinde v Česku totiž nemají mikulášské družiny tak pestré obsazení jako na Valašsku.

Ještě nejsou vidět a už nejdou přeslechnout. A když už začnou dorážet na malé i velké, ze škály převleků i ohlušujícího rámusu zvonců jde hlava kolem. „Kožuchy, zvonce, jalovce. U nás je snad největší jalovcová stráň,“ popsal svoji masku František Novák. Společně s dalšími čerty z Nedašova, malé vesničky na hranici Čech a Slovenska, se před chladem chránil kožíškem z pravého ovčího rouna.

Video Mikulášský "jarmek" je ve Valašských Kloboukách pestrý
video

Mikulášský "jarmek" je ve Valašských Kloboukách pestrý

Mikulášský "jarmek" je ve Valašských Kloboukách pestrý

Mikulášský jarmark na Valašsku

Etnografové mají pro pestrost průvodů snadné vysvětlení. Lidé na Valašsku si většinu postav vybájili sami. Smrtka je smybol pomíjivosti lidského života, Turek zase připomenutí tatarských nájezdů.

  • „Já jsem Laufer. Jsem předchůdce Mikuláše, všude bych měl být první,“ řekl Martin Kubiš z Valašských Klobouk, který ohlašoval příchod družiny.
Zabijačka k valašské zimě neodmyslitelně patří
Zdroj: ČT Brno

Valašský „jarmek“ potěšil nejen zvyky, ale i zbožím nebo jindy zapomenutými řemesly. Komerce tady místo nemá, vše rukodělná výroba. A to platí třeba i o místním řezníkovi. K valašské zimě totiž už odnepaměti patří zabíjačka.