Síť knihkupectví Librex je v insolvenčním řízení

Ostrava – Ostravská společnost Librex, která provozuje celou síť knihkupectví, je v insolvenčním řízení. Firma Librex není schopna splácet své závazky a návrh podala sama firma. Má více než 30 věřitelů a její dluhy přesahují 32 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

„Vzhledem k všeobecné ekonomické krizi a ke změnám na knižním trhu, což je základním předmětem činnosti dlužníka, nelze přes veškeré dlužníkem vyvinuté úsilí předpokládat, že činnost dlužníka bude úspěšně pokračovat," uvedl jednatel Librexu Petr Becher v insolvenčním návrhu. Navrhuje, aby soud poslal firmu do úpadku a na její majetek prohlásil konkurz.

Věřitelů Librexu je celá řada. Tím největším je pravděpodobně společnost Albatros Media, které firma dluží přes 3,5 milionu korun. Společnosti ALBI Česká republika dluží Librex přes 2,2 milionu korun, firmě Generali Velký Špalíček více než 1,7 milionu, společnosti Kosmas 1,4 milionu nebo firmě Grada Publishing přes 1,3 milionu korun. Soud vyzval věřitele, aby přihlásili své pohledávky.

Librex se situaci snažil zachránit již dříve tohoto roku a čtvrtinu svých poboček zavřel. Síť knihkupectví měla původně více než dvacet poboček, po redukci jich zbylo jen patnáct.

Librex, spol. s r. o., vlastnila rovněž jeden z největších knižních domů v zemi, Dům knihy v Ostravě, který letos na podzim prodala společnosti Pemic. Ta v říjnu v památkově chráněné budově, v níž dříve byly obchodní domy Brouk & Babka nebo později Ostravanka, otevřela knihkupectví Knihcentrum.cz. Podle insolvenčního návrhu zaměstnávala společnost Librex na konci listopadu více než 60 lidí.