Prudce fouká, místo sněhu padají stromy

Praha – Silný vítr nadále bičuje české Slezsko, Moravu i východní část Čech. Až do pozdního odpoledne platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, která je obzvlášť důrazná pro Jeseníky a východní moravsko-slezské pomezí. Ruku v ruce s větrem jde nebezpečí na silnicích – poryvy a případné nárazy mohou značně znepříjemnit jízdu po silnici, navíc přes cesty i železniční trati mohou padat stromy. Teploty ale stále zůstávají vysoko nad nulou, řidiči se tak sice kromě ojedinělé ranní námrazy nemusí bát kluzkých silnic, ale současně se nemohou těšit na pohodlné lyžování, vyrazí-li na hory.

Výstraha ČHMÚ na velmi silný vítr platí do 16:00 pro jesenickou část Olomouckého kraje – tj. Jesenicko a Šumpersko – i sousední Bruntálsko, které už je v Moravskoslezském kraji. V témže regionu varují meteorologové před velmi silným větrem také na Novojičínsku a Frýdecko-Místecko.

Výstraha na silný vítr, která rovněž platí do 16:00, se týká zbytku Olomouckého i Moravskoslezského kraje stejně jako krajů Zlínského, Jihomoravského, Vysočiny a části Pardubického – z něj ale pouze hraničních česko-moravských okresů Orlickoústecka a Svitavska.


Zejména slabý svatoštěpánský provoz přispívá k tomu, že komplikace spojené s počasím nemají příliš vážné následky. Na silnicích jsou od rána hlášeny pouze menší havárie, které ale způsobila spíše neopatrnost řidičů – například v Karlových Varech se srazilo osobní auto s popelářským vozem.

Vítr přesto může cestování značně zkomplikovat. Vyskytují se nárazy, které mohou postihnout i dopravu na moravských dálnicích a rychlostních silnicích. Především ale padají stromy, leží na státní silnici I/39 u Kájova na Českokrumlovsku, další popadaly na několika silnicích druhé či třetí třídy ve Zlínském kraji.

Sněhu ubývá, areály nejsou v plném provozu

Počasí je sice větrné, ale také teplé. Nesněží proto a na horách taje. Sníh, který zůstává na sjezdovkách, je vesměs technický a některá menší lyžařská střediska se obávají, že budou muset zavřít. „Počasí nám nepřeje, protože přes noc máme i devět stupňů. Sněhu ubývá a je těžké odhadnout, jak dlouho to ještě udržíme. Na některá místa už sníh musíme přidávat ručně,“ řekl provozní beskydského areálu v Mostech u Jablunkova Jaroslav Bojko. Provozovatelé sjezdovek mají kvůli špatnému počasí zatím nízké tržby. To, co vydělají mezi Vánoci a Novým rokem, je přitom pro řadu z nich klíčové. „Vánoční prázdniny jsou samozřejmě alfou a omegou, tohle už se dohnat nedá,“ podotkl provozovatel areálu Ski Mezivodí Zbyněk Žák.

V plném provozu nejsou ani největší krkonošské areály a níže položené sjezdovky jsou potom většinou zavřené. Výjimkou je Hlinsko na Českomoravské vrchovině, kde bude i o víkendu připravena jedna sjezdovka a dva vleky.