Obec se složila kapli na novou věžičku, původní vzali zloději

Tvarožná - Už půl roku chybí měděná věž na kapli Panny Marie Sněžné na kopci Santon. Z dominanty slavkovského bojiště ji ukradli na podzim zloději. Naděje, že se kapli věž vrátí do srpnové pouti, je ale velká. Obci se podařilo ve veřejných sbírkách a na darech vybrat už většinu peněz na věž novou.

Původní kapli zničili v roce 1805 napoleonští vojáci. Ta, která vznikla na jejím místě, pak hrdě čelila světovým válkám a jiným nástrahám. Až do loňského podzimu, kdy věž ze dne na den zmizela. Měděná dominanta byla lákadlem a pro někoho rychlým výdělkem.

„Místní řemeslníci pak provedli takovou provizorní stříšku jehlanovitého tvaru. Nové zastřešení věže by mělo být ve stejném tvaru, jako ta původní, to znamená cibulovitá báň, výšku odhaduji na dva a půl metru,“ vysvětlil starosta Tvarožné Petr Buchta (nez.).

Kaple Panny Marie Sněžné

Poutní kaple Panny Marie Sněžné postavená v roce 1832 na základech původní dřevěné kaple prošla roku 1928 velkou opravou. Podle legendy ji francouzští vojáci při bitvě u Slavkova rozebrali, aby materiál použili na stavbu opevnění. Příběh vypráví, že hodili do ohně i dřevěnou sochu Panny Marie, která kapli zdobila. Socha ale neshořela.

Při opravě ve 20. letech minulého století byl do báně pod křížem vložen časový záznam. Jedná se o obdélníkovou stavbu zakončenou kněžištěm s nikou, se stanovou střechou, zakončenou nad vchodem malou dřevěnou věží s makovicí a křížem. Roku 1999 byla při rekonstrukci kaple vyměněna báně z natřeného pozinkovaného plechu za měděnou a byla vybourána zazděná okna.

Zdroj: Obec Tvarožná

Škodu na kapli, která je kulturní chráněnou památkou, v říjnu starosta odhadl na 150 tisíc korun. Ve vypátrání zloděje ale místní nedoufají, naopak - ve veřejných sbírkách a na darech vybrala obec už 100 tisíc korun na věž novou. „Zrovna dnes k nám někdo přišel zaplatit na obecní úřad komunální odpad a přispěl tisíc korun na opravu kaple. Příspěvky jsou od stokoruny i do pěti tisíc korun, jak má kdo možnost,“ chválil starosta.

Místní chtějí stihnout opravu kaple do Tvaroženské pouti, tedy do začátku srpna, kdy se právě na Santonu slouží mše. Místo měděné věže bude ale kapli zdobit věž z méně vzácného plechu, aby zbytečně nelákala místo návštěvníků zloděje.

2 minuty
Reportáž Barbory Žítkové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...