Noc s Andersenem v Boskovicích

O tom, že se dá občas nocovat i mimo domov, se děti v Boskovicích přesvědčily v pátek 4. dubna. Tentokrát se rodiče o ně vůbec nemuseli bát, protože jejich ratolesti si ustlaly přímo v prostorách městské knihovny. Boskovičtí se připojili k čtrnáctému ročníku celostátní akci Noc s Andersenem. Na děti čekala nejen téměř dobrodružná noc, ale před tím i spousta čtení, her a soutěží.

V čítárně na koberci si všichni nejprve sdělovali svou nejmilejší literaturu. Debatu řídila děvčata z místní Střední pedagogické školy.

Do veselého štěbetání vstoupil ředitel Kulturních zařízení PaedDr. Oldřich Kovář: „Děti, dnes budete v knihovně celou noc. Já Vás zde za všechny vítám, představuji starostu města Ing. Jaroslava Dohnálka a vedoucí knihovny Miroslavu Jurdičovou.“

Vedoucí knihovny seznámila s programem: „Po úvodním čtení zajdeme ke stromu Pohádkovník, pak za našimi hasiči, protože letos máme ohnivé téma a zpět do knihovny. Zde na Vás čeká spousta soutěží a zábavy do pozdních nočních hodin.“

Starosta Ing. Jaroslav Dohnálek: „Děkuji všem za přípravu Noci s Andersenem.“ Připomenul obezřetnost při práci s ohněm zejména v knihovně mezi mnoha papíry. Poté přečetl část pohádky Jak drak Hasík ke svému jménu přišel.

Štafetu čtení pak převzala vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová a nakonec i samotné děti. Jak to ve správné pohádce končí, vše dobře dopadlo Dráček Hasík se stal prvním pravěkým hasičem, přítelem všech lidí a zejména dětí.

PaedDr. Oldřich Kovář poté za všeobecného smíchu zašpásoval: „V knihovně máme tři duchy. Jeden je záchodový, ten se nám ale ve středu nešťastnou náhodou spláchnul a od té doby se neukázal. Pak jsou dva na regálech, ti nám přehazují knížky. Ale bát se jich nemusíte, já jim dal na dnešní noc náhradní volno.“

Další překvapení čekalo na dvoře, kde referent pro obranu městského úřadu Petr Novák předvedl hašení sněhovým a práškovým přístrojem. Děti si to k velké radosti mohly zkusit.

Na nádvoří se s dětmi rozloučili starosta Ing. Jaroslav Dohnálek a ředitel KZMB PaedDr. Oldřich Kovář: „Děkujeme za přijetí, jste šikovní, přejeme krásnou noc.“

V parku u Pohádkovníku se všichni zvěčnili do kroniky a další cesta vedla k hasičské zbrojnici u městských lázní, kde již čekali hasiči s ukázkou techniky. To ještě děti netušily, co je na závěr čeká.

Velitel Výjezdové jednotky Zdeněk Krejčí seznámil děti rozdílem mezi dobrovolnými a profesionálními hasiči, připomenul telefonní čísla 150 a 112 a správné ohlášení požáru. Pak upřesnil: „Na základě rozhodnutí operačního důstojníka vyjíždějí profesionální hasiči. V případě ohně velkého rozsahu nastupují též dobrovolné jednotky.“

Děti se podívaly na vybavení vozidel, seznámily se s přetlakovým ventilátorem na kouř, plovoucími čerpadly, lezeckou technikou, záchrannou vestou, pomůckami na likvidaci nebezpečného hmyzu, proudnicemi, ovládacím panelem vozidlového čerpadla, sekerami, páčidly, kleštěmi na řetězy, motorovou pilou, elektrocentrálou, výsuvným osvětlením a spoustou ručního nářadí.

Velkou atrakcí byla možnost prohlídky kabiny velkého zásahového vozidla CAS 20 Tatra 815.

Mírně se setmělo, elektrocentrála zaburácela a děti mohly vidět osvětlovací stojan se čtyřmi halogenovými světly v akci.

Hasiči se rozloučili modrým majákem a houkačkou. To sami ještě netušili, co bude následovat v nejbližších minutách.

Náhle se rozhoukala siréna z věže radnice signalizující skutečný požár. Hasiči naskákali do auta a všem předvedli ostrý výjezd. Prý někde u Hrádkova hořela chata. Tohle opravdu připravený scénář nebyl. Ticho prořízl ostrý zvuk vozidlové sirény a červená Tatra rychle zmizela v zatáčce…

Po návratu do knihovny její vedoucí Miroslava Jurdičová upřesnila: „Akci pořádají a financují Kulturní zařízení města. Záštitu má Svaz knihovníků a informačních pracovníků, jenž poskytnul propagační materiály. Myšlenka pochází z knihovny Uherské Hradiště, kde ji tamní pracovníci v roce 2000 vymysleli. S organizací nám vydatně pomáhají studentky třetího ročníku Střední pedagogické školy Michaela Tomanová a Karolína Kroutilová, student prvního ročníku Tomáš Novák tamtéž, pak žákyně deváté třídy Markéta Tomanová. Máme zde devatenáct dětí. Teď večer budeme ještě soutěžit a číst, ráno kolem deváté Noc s Andersenem končí. V Boskovicích souběžně probíhá podobná interní akce ve Speciální mateřské a základní škole Štefánikova,“ dodala na závěr Miroslava Jurdičová.

Luboš Sušil, Boskovice