Brněnský úřad práce změní adresu a nabídne větší pohodlí

Brno -  Brněnský úřad práce už za několik týdnů změní adresu. Z nevyhovujících prostor v centru města budou žadatelé o zaměstnání jezdit na jih Brna. Nové sídlo za 180 milionů korun slibuje uchazečům o práci větší komfort a všechny pobočky úřadu pod jednou střechou. Po pražské centrále jde o nejdražší pobočku úřadu práce v zemi.

Úzké chodby, které slouží i jako čekárny, malé kanceláře - tak vypadal brněnský úřad práce v Křenové ulici, kam si lidé dvě desetiletí chodili žádat o práci. „Tato budova nebyla postavena jako úřad práce a jak se lze přesvědčit, prostory jsou tu stísněné. Zejména pro klienty ale i pro zaměstnance,“ potvrdil zástupce ředitele brněnského úřadu práce Josef Bürger.

Podobně jako dům v Křenové ulici vypadaly i další pobočky v Brně. Teď se mají všechny sestěhovat pod jednu střechu do moderní budovy v sousedství Justičního areálu. „Nová budova odpovídá požadavkům na vybavenost dnešní doby. I zde zřejmě budou na začátku měsíce fronty, ale čekání bude výrazně komfortnější,“ ujistil Bürger.

Video Hovoří zástupce ředitele brněnského úřadu práce Josef Bürger
video

Hovoří zástupce ředitele brněnského úřadu práce Josef Bürger

Změna adresy úřadu práce se dotkne 23 tisíc lidí – právě tolik bylo v březnu v Brně nezaměstnaných. Než se ale budova otevře klientům, musí se do ní sestěhovat veškerá agenda. Jako první se do nového sídla přesune archiv, v němž jsou desítky tun dokumentů a statisíce jmen lidí, kteří se v uplynulých dvou desítkách let ocitli bez práce.

V dalších patrech najde zázemí 260 úředníků. Ty ale spolu s klienty čeká stěhování úplně naposledy, až začátkem června.

V březnu v Brně nezaměstnanost naopak mírně vzrostla, podle úřadu práce na to měli vliv i absolventi, kteří se po ukončení studia zapsali do evidence. V okrese Brno-město bylo 23 238 nezaměstnaných, což odpovídá nezaměstnanosti rovných 9 procent.


V Jihomoravském kraji má úřad práce celkem dvacet kontaktních míst. V nejhorším technickém stavu vyžadujícím zateplení a výměnu oken je teď pobočka v Hodoníně. Oprava čeká po vystěhování taky budovu v brněnské Křenové ulici. Bez užitku ale nezůstane - místo pro nabídky práce si do ní lidé budou chodit pro sociální dávky.

Pro klienty úřadu práce Brno-venkov se nic nemění – i nadále si budou chodit žádat o zaměstnání na Šujanovo náměstí 302/3, dávky hmotné nouze, sociální služby a dávky pro osoby se zdravotním postižením se vyřizují na pracovišti Opuštěná 9/2, Trnitá.