AVÍZO: Čekání na historickou tramvaj podle staré pohlednice v Berouně

Již počtvrté se letos – v pátek 2. 5. od 14:00 – uskuteční na náměstí v Berouně netradiční setkání lidí v prvorepublikových kostýmech. Budou opět čekat na historickou tramvaj, která by měla přijet. Inspirací k akci je futuristická pohlednice s vyobrazením tramvajového provozu ve městě, kterou vydal berounský knihkupec přesně před sto lety.

Historická pohlednice Beroun v budoucnosti, s fotokoláží historického centra a dvou jedoucích tramvají vydaná berounským knihkupcem Václavem Athonym roku 1904, ukazuje, že se představa o moderní době v Berouně od té dnešní trochu lišila. „Tyto pohlednice, v Berouně vznikly celkem tři motivy, patří k tvorbě zlatého času pohlednic, tj. z počátku 20. století, určitě k nejzajímavějším, které byly tenkrát vydávány. Některé málo viděné kusy dosahují na filokartistických aukcích vysokých částek,“ přiblížila sběratelka pohlednic Ilona Voráčková.

Historická pohlednice: Beroun v budoucnosti
Zdroj: ČT24/Archiv Patrika Pařízka

Ne vždy se musí futuristické předpovědi z pohlednic vydařit. Nemusíme se tím ale trápit a můžeme je využít jako podnět pro netradiční setkání (happening). Proč nesplnit přání našich dědečků a babiček aspoň na jeden den.

Na Husově náměstí i letos v pátek 2. 5. ve 14 hodin utvoří účastníci akce u kašny se sv. Janem Nepomuckým shluk, který znázorní čekání na opožděnou tramvaj. „Uvítáme, pokud přijdou návštěvníci ve starém oblečení ve stylu první republiky. Mohou si vzít třeba i nějaká zavazadla nebo další rekvizity – třeba kola, deštníky apod.,“ prozradila jedna z pořadatelek Michaela Císařová.

Následovat bude putování po náměstí, kde se budou cestující vyptávat náhodných kolemjdoucích: Odkud pojede ta tramvaj? Nevíte, kde je zastávka tramvaje? apod. Zapojit do zajímavého setkání se může určitě každý. Na zastávce poblíž muzea bude čekat i dobový průvodčí, který cestujícím označí jízdenky berounské elektrické dráhy.

Patrik Pařízek, Beroun

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...