Pilské údolí u Boskovic má novou atrakci - trkač z amerických kovbojek

V pátek 21. listopadu 2014 postavil v Pilském údolí nedaleko Boskovic Pavel Borek se svými dvěma přáteli na hrázi rybníka věrnou maketu staré hlubinné pumpy (trkače) z amerických kovbojek. Jedná se o větrník, jehož tehdejším úkolem bylo rozhýbat další zařízení, když elektrický pohon ještě neexistoval.

Pilské údolí nedaleko Boskovic je obestřeno tajemnou rouškou historie. Ta na nás dýchne především v oblasti dvou rybníků, jež jsou zde již po staletí. Horní je nyní vypuštěný kvůli opravám.

Tato oblast je významnou vycházkovou oblastí mnoha výletníků. Vše je zde pečlivě udržované především díky místnímu hodinářskému mistrovi Pavlu Borkovi. Ten zde umístil orientační tabule, dřevěné postavy, vodní kolo, malou zvonici a další oku lahodící předměty, jež sem tématicky skvěle zapadají. Na dně nyní prázdného rybníka jsou i dva vory s hastrmanem a nějakým domečkem. Pokud je v nádrži voda, plavou modely na hladině. Nyní přidal do údolí další atrakci - hlubinnou pumpu (trkač).

V betonovém podstavci měli již několik dní připravené svorníky přilepené chemickou maltou, práce šla velmi rychle od ruky a za necelou půlhodinu bylo hotovo. I když nějaký vandal neměl nic jiného na práci než jeden ze závitů poškodit úderem. Naštěstí to nebylo moc a matice si po chvíli dala říct.

Větrník - "trkač"
Zdroj: ČT24
Autor: Luboš Sušil

Více Pavel Borek: „Ložisko vrtule je ze staré škodovky 1000 MB. Výroba celého větráku trvala v domácí dílně asi týden. Pomáhají mi zde kamarádi - bratr Bohumil a Karel Komárek.“

Chlapi dotahovali poslední šrouby již za šera, údolím se počal pomalu ploužit podvečerní chlad a mlha. Najednou se zvedl mírný vítr a listy se začaly otáčet. Pavel Borek to pohotově komentoval: „Ložisko je dobré a chráním jej proti dešti. Snad to zde léta vydrží.“

Instalace trkače
Zdroj: ČT24
Autor: Luboš Sušil

Též jsem usedl na bicykl a pomalu se vydal vstříc večernímu městu. „Snad to tam opravdu dlouho setrvá pro radost především dětem. Jen aby to nějaký nenechavec nezničil,“ říkal jsem si v duchu cestou k domovu."