Mladistvých závislých na kratomu přibývá, utrácejí tisíce, končí v nemocnici. Je dostupný všude

7 minut
168 hodin: Dětská droga
Zdroj: ČT24

Stát začíná připravovat regulaci prodeje kratomu. Je to látka, kterou si v poslední době velice oblíbili mnozí mladiství i některé děti. Populární je mezi vysokoškoláky, středoškoláky a stále častěji proniká i do aktovek v základních školách. Je to také látka, která může vyvolat závislost na opiátech. Dostupná je bez omezení všude – ve večerkách, v automatech, na internetu… Popularitou a možnou regulací kratomu se zabýval Jaroslav Hroch ve 168 hodinách.

Kratom jednorázově v menších dávkách povzbuzuje, při větších naopak utlumí. Dlouhodobě vyvolává závislost. „Metabolid metragininu, což je alkaloid, který je obsažený v kratomu, se váže na opioidní receptory, stejně jako se váže morfium, heroin a další opiáty. To znamená, že klinický obraz je podobný těmto závislostem,“ upozornil adiktolog Tomáš Jandáč z 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pro Českou televizi popsal své problémy mladík, který se k látce dostal ve svých šestnácti letech a dávky začal navyšovat, aby se vyrovnal s návratem do nemilované školy a na internát po covidové pauze.

Když se začal potýkat s depresemi, opět zvýšil dávku. Nakonec utrácel čtyři tisíce korun měsíčně. Zhubl sedm kilogramů a letos v zimě zkolaboval. „Měl jsem rozdvojené vidění, silný svalový třas, do toho se ještě nalepil panický atak, protože jsem otékal. Vezla mě sanitka,“ popsal. Musel pak podstoupit odvykací léčbu. I nyní připouští, že má na kratom chuť, i když se nutkání pořídit si ho zatím ubránil.

Jeho matka si loni v létě sice všimla, že něco pije, myslela si však, že je to nějaký čaj. „Je to hrozně podobné čaji matcha,“ podotkla.

„Sběratelský předmět“ s pesticidy, který poškozuje játra

Látka je nejenom návyková, ale při kombinaci s alkoholem či léky hrozí při předávkování smrt. „Za poslední rok zemřelo zhruba padesát osob takzvaně s kratomem. To znamená, že mezi látkami, které byly zjištěny, že je zkonzumovali, byl i kratom,“ poukázal ředitel policejní Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Kontroly v zahraničí také podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila ukázaly, že v balíčcích s kratomem jsou pesticidy a těžké kovy. V Česku takové kontroly podle něj nejsou možné.

Mladistvých závislých na kratomu za poslední rok výrazně přibylo. Je to i tím, jak snadno je dostupný. I když si adiktolog Jandáč myslí, že „děti moc dobře vědí, co kratom je“, na balíčcích s ním žádné přímé varování není. Pouze je na nich napsáno, že zboží „není určeno k přímé konzumaci“ a je označeno za „sběratelský předmět“.

Prodávat se mohou bez jakékoli kontroly kdekoli – v kamenných obchodech i na internetu, existují i automaty s balíčky kratomu. „Nemáme o tom iluze. Ale, jak říkám, je to na každém,“ podotkl majitel jednoho z obchodů nabízejících tuto látku.

S tím, že je návyková látka prodávána jako „sběratelský předmět“, podle jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha nic nenadělá ani Česká obchodní inspekce. „Nemůže nahrazovat chybějící legislativu,“ zdůraznil.

Na Slovensku zakázáno, v Česku se diskutuje

Kratom v Česku není zakázaný ani nijak regulovaný. Přitom i v Thajsku, kde roste, je dostupný jen s omezením (místní hlavně žvýkají listy) a třeba na Slovensku je zakázaný. V Praze se ale teprve diskutuje, jak k němu má stát přistoupit. „Opakovaně jsme navrhovali, aby se kratom zařadil mezi návykové látky. Je skupina odborníků na Úřadu vlády, kteří to diskutují. Stále tam není shoda,“ popsal mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Podle něj ale i přes trvající diskusi ministerstvo zřejmě zařadí kratom do novely vyhlášky o seznamu návykových látek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 1 hhodinou

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 2 hhodinami

Slovensko zpřísní kontroly chovů, farmáři prý nedodržují restrikce

Slovenské úřady od začátku příštího týdne zpřísní kontroly velkochovů v desetikilometrovém okruhu kolem každého ze šesti dosud potvrzených ohnisek nákazy slintavky a kulhavky. Farmáři totiž podle vlády nedodržují nařízené restrikce proti šíření tohoto vysoce nakažlivého onemocnění. Opatření se bude vztahovat na více než devadesát velkochovů, řekli po jednání ústředního krizového štábu ministři zemědělství Richard Takáč (Smer) a vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Balíkovny zůstává nejasný

Od České pošty se od dubna organizačně oddělila ztrátová Balíkovna, stále ale zůstává ve vlastnictví státu. Ten chce zjistit, jak služba dokáže fungovat samostatně a případně ji prodat.
před 11 hhodinami

Dopady amerických cel na Česko budou spíše sekundární, shodli se Kupka a Havlíček

Tuzemská ekonomika je vůči americkým clům odolná, myslí si ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Dopady podle něj budou spíše sekundární. S tím v Otázkách Václava Moravce souhlasil i místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ten však míní, že odolnost české ekonomiky se v důsledku opatření Evropské unie snižuje. „Přeregulovanost“ evropského trhu kritizoval i europoslanec Filip Turek (za Přísahu a Motoristé sobě). Dle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) jsou cla strategicky špatnou zprávou, ačkoli krátkodobý efekt nemusí být tak významný.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Bradáčová plánuje kontrolu případů kyberzločinů, kde mohly být chyby ve vyšetřování

Nová nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová plánuje jednat s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) o rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství v případech kyberkriminality. Sdělila to v Otázkách Václava Moravce. Návrh vyhlášky už má podle ní resort k dispozici. Také usiluje o kontrolu u závažných kybernetických trestných činů, ve kterých mohlo dojít ke zmaření trestního řízení.
před 15 hhodinami

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 21 hhodinami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 22 hhodinami
Načítání...