ChatGPT se stává sezonním jako chřipka. „Přenašeči“ jsou studenti

Spousta jevů v naší společnosti je řízená změnami ročních období. U některých to není tak nápadné a na první pohled ani logické. Podle nové analýzy k těmto sezonním jevům patří i obliba umělé inteligence ChatGPT.

Před rokem zaskočila velkou část expertů služba ChatGPT, která přinesla umělou inteligenci (AI) v kvalitě, jakou do té doby nikdo nedokázal nabídnout. Program umožňuje kvalitní konverzaci, odpovídá na otázky, umí řešit spoustu úloh a také se stal vůbec nejrychleji rostoucím digitálním produktem v dějinách.

Jenže další vývoj ukázal, že ani tato služba neroste do nebe. Vrcholu popularity dosáhla v dubnu, kdy ji využívalo sto milionů uživatelů. Postupně ale klesala doba, kterou konverzací s AI strávili: v březnu ještě průměrně činila 8,7 minuty, v srpnu už to bylo jen sedm minut.

V červnu a červenci také klesl přímo počet aktivních uživatelů – každý měsíc téměř o deset procent. Podle analýzy společnosti Similarweb se ale situace začala v srpnu stabilizovat: pokles uživatelů byl globálně už jen tři procenta, nicméně ve Spojených státech došlo ke zvrácení tohoto trendu a počet uživatelů tam vzrostl 0,4 procenta.

„Jedna z teorií říká, že návštěvnost klesla v létě proto, že byly zavřené školy. To by současně také vysvětlovalo, proč došlo v srpnu ke stabilizaci; v té době už se totiž v USA vracejí žáci na univerzity,“ stojí v analýze. Zní to logicky, protože tuto umělou inteligenci podle dat využívají vysokoškolští studenti ve velkém – podle výše uvedené zprávy tvoří asi čtvrtinu všech uživatelů.

Analytik David F. Carr uvedl pro agenturu Reuters, že procento mladých uživatelů této AI během léta klesá, a pak se opět vrací zpět. To potvrzují i další průzkumy, například ten od agentury Intelligent.com: třicet procent dotázaných amerických studentů v něm přiznalo, že ChatGPT využívá pro psaní domácích úkolů.

Dalším důvodem pro pokles uživatelů tohoto programu může být i stále větší konkurence na poli umělých inteligencí. Zatímco letos v zimě byla na trhu v podstatě jen jedna použitelná služba, v současné době už je k mání několik velkých jazykových modelů – například Bard, Claude, Bing a řada dalších.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nejbohatší lidé mají zásadní vliv na změny klimatu, popsal výzkum

Deset procent nejbohatších lidí na světě přispělo od roku 1990 ke dvěma třetinám globálního oteplování. Kdyby měl svět emise jako polovina chudších, tak by se změna klimatu v podstatě nekonala, konstatovala nová studie.
před 1 hhodinou

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 2 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 20 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 21 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
8. 5. 2025

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025
Načítání...