ChatGPT se stává sezonním jako chřipka. „Přenašeči“ jsou studenti

Spousta jevů v naší společnosti je řízená změnami ročních období. U některých to není tak nápadné a na první pohled ani logické. Podle nové analýzy k těmto sezonním jevům patří i obliba umělé inteligence ChatGPT.

Před rokem zaskočila velkou část expertů služba ChatGPT, která přinesla umělou inteligenci (AI) v kvalitě, jakou do té doby nikdo nedokázal nabídnout. Program umožňuje kvalitní konverzaci, odpovídá na otázky, umí řešit spoustu úloh a také se stal vůbec nejrychleji rostoucím digitálním produktem v dějinách.

Jenže další vývoj ukázal, že ani tato služba neroste do nebe. Vrcholu popularity dosáhla v dubnu, kdy ji využívalo sto milionů uživatelů. Postupně ale klesala doba, kterou konverzací s AI strávili: v březnu ještě průměrně činila 8,7 minuty, v srpnu už to bylo jen sedm minut.

V červnu a červenci také klesl přímo počet aktivních uživatelů – každý měsíc téměř o deset procent. Podle analýzy společnosti Similarweb se ale situace začala v srpnu stabilizovat: pokles uživatelů byl globálně už jen tři procenta, nicméně ve Spojených státech došlo ke zvrácení tohoto trendu a počet uživatelů tam vzrostl 0,4 procenta.

„Jedna z teorií říká, že návštěvnost klesla v létě proto, že byly zavřené školy. To by současně také vysvětlovalo, proč došlo v srpnu ke stabilizaci; v té době už se totiž v USA vracejí žáci na univerzity,“ stojí v analýze. Zní to logicky, protože tuto umělou inteligenci podle dat využívají vysokoškolští studenti ve velkém – podle výše uvedené zprávy tvoří asi čtvrtinu všech uživatelů.

Analytik David F. Carr uvedl pro agenturu Reuters, že procento mladých uživatelů této AI během léta klesá, a pak se opět vrací zpět. To potvrzují i další průzkumy, například ten od agentury Intelligent.com: třicet procent dotázaných amerických studentů v něm přiznalo, že ChatGPT využívá pro psaní domácích úkolů.

Dalším důvodem pro pokles uživatelů tohoto programu může být i stále větší konkurence na poli umělých inteligencí. Zatímco letos v zimě byla na trhu v podstatě jen jedna použitelná služba, v současné době už je k mání několik velkých jazykových modelů – například Bard, Claude, Bing a řada dalších.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 11 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 13 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 16 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 16 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 19 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 20 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...