Den úspěchů pro Muskovu SpaceX. Do vesmíru poslala dalších 60 družic Starlink a otestovala raketu

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už dvanáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Kolem planety těchto družic nyní krouží 713. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plující plošině v Atlantském oceánu.

Falcon 9 zamířil do vesmíru z floridského kosmodromu na Mysu Canaveral podle plánu ve 14:46 SELČ. Přibližně po patnácti minutách letu se satelity po úspěšném vynesení na předběžnou orbitu oddělily od druhého stupně rakety. Nyní je čeká rozvinutí solárních panelů. Pak se od sebe vzdálí, aby s pomocí vlastního pohonu vystoupaly výš a začlenily se do konstelace družic sítě Starlink asi 550 kilometrů nad Zemí.

Start bylo možné sledovat na internetu. Použitý první stupeň nosné rakety Falcon 9, který společnost SpaceX už využila v červnu, se po splnění úkolu vrátil na Zemi, když bez problémů dosedl v Atlantickém oceánu na firemní přistávací plošinu Of Course I Still Love You.

Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat; letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům není snadné. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 tisíc družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 tisíc satelitů.

Motor všech motorů

Během stejného dne společnost SpaceX úspěšně otestovala prototyp rakety Starship, konkrétně její prototyp SN6. Zatím ještě nevzhledná raketa se dokázala pomocí motoru s  Raptor SN29 krátkým výskokem dostat do výšky asi 150 metrů: