Helmičky pro kojence: americký fenomén, který se dostává do Česka. Mají smysl?

Ve Spojených státech se šíří zajímavá móda. Čím dál více kojenců nosí na hlavičkách malé přilby. Vypadají v nich, jako by trpěli nějakou poruchou, mnoha lidem to zase připadá jako přehnaná úzkost rodičů. Jenže všechno je jinak.

Dětská helmička pro ochranu před deformací lebky
Zdroj: Steeperclinic

Úkol těchto helmiček není ve Spojených státech mnohdy tolik zdravotní jako spíše estetický. Brání totiž tomu, aby se dítěti deformovala hlavička – slouží k tomu, aby u něj nevznikla asymetrie lebky, tedy plagiocefalie a brachycefalie.

Ta může vzniknout jednak geneticky, ale také tím, že se v posledních letech velmi rozšířila metoda spaní na zádech. Proč? Některé studie totiž ukazují, že právě v této poloze dochází u dětí k nejmenšímu počtu předčasného úmrtí kojenců.

Americký institut NICHD spustil roku 1994 kampaň Safe to Sleep, která vycházela z o dva roky staršího výzkumu American Academy of Pediatrics. Jejím úkolem bylo přimět rodiče, aby jejich děti spaly méně na bříšku – místo toho měly spát na zádech.

Kampaň zafungovala, od roku 1994 se v USA snížila úmrtnost na syndrom náhlého úmrtí kojenců o 50 procent. Zpočátku ovšem kampaň nejméně fungovala u menšin, ještě roku 1999 mělo afroamerické dítě 2,2krát větší pravděpodobnost úmrtí na tento problém než bílé dítě.

Úmrtnost sice poklesla, ale ukázalo se, že právě při ležení na zádech dochází u dětí k největší deformaci lebky.

Krása nade vše

Zatímco v České republice se mírné asymetrie neléčí, ve Spojených státech jsou estetické otázky mnohem důležitější. Nemít kvalitní zuby, mít neforemnou hlavu, to může znamenat pro člověka v osobním i pracovním životě značnou nevýhodu. Množství amerických rodičů se tedy rozhoduje pro to, aby se tento problém vyřešil co nejdříve a aby jejich dítě bylo co nejdokonalejší.

Tyto helmičky se v současné době vyrábějí také v České republice, na nové 3D tiskárně, kterou jako jediné město ve střední a východní Evropě získala Ostrava. Místo sádrování a starých postupů zvládne nový přístroj přesně a rychle vyrobit zdravotní pomůcku přímo na míru pacientovi.

Firma, která novou tiskárnu provozuje, chce v budoucnu expandovat i za hranice České republiky. Jan Rosický, jednatel firmy, jež je vyrábí, popsal výhody helmiček z 3D tiskárny takto: „Máme kraniální remodelační ortézy, ty se používají u dětí, které mají deformitu lebky. A touto ortézou se vada léčí. 3D tištěná verze je estetičtější, lehčí, hygieničtější a vzdušnější – což je pro děti velká přidaná hodnota…“

V praxi se tyto helmy vyrábí tak, že pacienta naskenují 3D skenery a designéři pak vytvoří v počítači přesný model – data pak pošlou do tiskárny, která během několika hodin z umělé hmoty vytiskne zdravotní pomůcku. Podle výrobců zhruba stejně drahou jako u jiných dostupných na trhu.

Mají helmičky smysl?

Na otázku po smyslu helmiček je velice složitá odpověď. Zatímco ve Spojených státech se jedná již o velmi rozšířené řešení problému asymetrie lebky, v České republice ho zatím nabízí jen jediná soukromá klinika.

Klasičtí lékaři jsou vůči ní spíše skeptičtí, drtivá většina problémů se podle nich vyřeší sama do věku šesti měsíců dítěte – a pokud ne, pak se dají použít jako řešení jiné metody, zejména rehabilitační nebo fyzioterapeutické.

Největším rizikem spojeným s užíváním těchto helmiček může být ztráta nebo omezení některých přirozených instinktů, které u dětí v kojeneckém věku vznikají. Problémem by mohlo být například to, že helma dítě až příliš dobře chrání od bolesti při nárazu hlavy – děti by tak teoreticky mohly být na takové situace v pozdějším životě hůře připravené.

Existuje také studie z roku 2014 vydaná v prestižním lékařském časopise BMJ, jejíž výsledky ukazují, že nošení helmičky příliš neprospívá. Vědci na vzorku osmdesáti dětí nenašli téměř žádné rozdíly mezi dětmi, které nosily helmičky, a těmi, kterým je naopak rodiče nedávali. 

A jaký je postoj českých lékařů? „Používání helmiček, správně hovořme o remodelačních kraniálních ortézách, je v současné době moderní a účinný způsob korekce tvaru hlavy u určité skupiny kojenců. Musí ale splnit daná pravidla, dítě musí být v péči dětského neurologa, musí být řádně rehabilitováno a deformita musí být těžká. Je třeba vyloučit neurologická a vývojová onemocnění, která vedou k poruchám svalového tonu (napětí) a vedou k vadnému držení či postavení trupu, hlavy a následně deformitě. Základem je polohování, rehabilita a u mírných forem postačí,“ uvedl Michal Tichý, přednosta Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých UK 2.LF a FN Motol.