Nemoci páteře trápí desítky tisíc lidí ročně, až skončí na operaci. A přitom by mnohdy nemuseli

7 minut
Nemoci páteře trápí desítky tisíce lidí ročně, až skončí na operaci. A přitom by mnohdy nemuseli
Zdroj: ČT24

Nemoci páteře jsou druhou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti po akutní infekci dýchacích cest. Kvůli nim bylo doma loni bezmála 185 tisíc lidí. Problém je i v tom, že řada lidí zpočátku dlouhodobě užívá léky a nejde k odborníkovi. Bolesti přitom může pacienty podle fyzioterapeutů ve valné většině případů zbavit pravidelné cvičení pod dohledem.

Bolest páteře může potkat i mladého sportovce. Například u úspěšného maturanta Lukáše to začalo bolestí nohy při běžkování. O natažený sval ale nešlo. Bolest několik týdnů vydržel. Pak šel k lékaři. CT vyšetření odhalilo vyhřezlou ploténku.

„Řekli, že si mám vzít tyhle prášky, tamty prášky, spoustu prášků a že mám ležet, že nic jiného se nedá dělat,“ popisuje dvacetiletý sportovec Lukáš Jiránek. Jenže dalo. Pomohly mu až cviky doporučené fyzioterapeutkou, úlevu pocítil už po první návštěvě. V jeho případě zabrala takzvaná McKenzie metoda. „Bolest nepřestala, ale nebyla tak silná jako předtím. Cvičil jsem na začátku pětkrát šestkrát denně a postupem času jsem to snižoval, protože ta bolest už nebyla taková,“ říká Jiránek.

Jeden z nejdůležitějších faktorů je při terapii pomocí McKenzie metody zapojení pacienta do procesu. „Musí rozumět zaškolení a naučit se jednoduché cviky, které ovlivňují symptomy,“ vysvětluje fyzioterapeut a školitel McKenzie metody Grant Watson. Touto metodou léčí třeba v Ústřední vojenské nemocnici. Velmi rychle zabírá až 80 procentům lidí.

„To jsou pacienti, kteří se velmi rychle uzdraví a jsou schopni si to udržovat,“ konstatuje metodička Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny ÚVN Eva Nováková. A v některých případech se tak dokonce vyhnou chirurgickému zákroku. „Jsme velmi rychle schopni říct, jestli budou potřebovat operaci nebo ne,“ dodává fyzioterapeutka a školitelka McKenzie metody Sara Luetchford.

Rehabilitace
Zdroj: ČTK/WAVEBREAK

„Měl jsem vyhřezlou plotýnku 8 milimetrů, což by se mělo řešit operativně, což jsem ale nechtěl. Všechny pokusy selhaly, až ta McKenzie metoda mi pomohla,“ říká pětačtyřicetiletý Tomáš Tkačík.

První, co oddělí ty nejzávažnější pacienty od ostatních, je míra bolesti a její trvání. Pokud není neustálá, může praktický lékař místo do nemocnice člověka odeslat na pohybovou léčbu k fyzioterapeutovi. Ta může často člověka ušetřit dlouhodobého užívání léků i nákladných vyšetření jako je magnetická rezonance nebo CT. K lékaři fyzioterapeut pacienta pošle ve chvíli, kdy má podezření na závažnější obtíže, třeba nádor nebo infekci.

A jak vlastně vypadá taková pohybová léčba? V úvodu fyzioterapeut vyslechne a vyšetří pacienta, aby určil příčinu obtíží, pak se spolu zaměří na jejich řešení a vhodné cvičení. Třeba na bolest dolní části zad. Fyzioterapeut taky doporučí, kterým pozicím je naopak třeba se dočasně vyhnout. „Je to vlastně protipohyb předklonu, který děláme od rána do večera a často pacienti, kteří mají záklon zablokovaný, tak si ho odblokují jenom tímhle cvikem. Že to dělají správně, poznají podle toho, že žádná bolest se nešíří nikam do nohy, ani do břicha,“ říká metodička Oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny ÚVN Eva Nováková.

Někdy to bez operace nejde

V některých případech ale problémy vyžadují i zásah chirurgů. Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové například operují degenerativní poškození páteře nejmodernější metodou MIDLIF. Ta mnohem méně zatíží pacienta než běžná operace.

„Ráno vstanete z postele, a (uběhne) půl hodiny, než se můžete narovnat, nevyspíte se. Nebyla jsem schopná chodit na procházky, na jakékoliv, ani na ty kratší,“ vysvětluje pacientka Ladislava Kopsová, proč nakonec musela na operaci s posunutým obratlem, který ji deset let způsoboval bolesti. „Většinou to spíš pochází ze sedavého zaměstnání, z nečinnosti a z následného ochabnutí svalů,“ říká neurochirurg FN Hradec Králové Pavel Trávníček.

Při operaci metodou MIDLIF odstraní lékaři jádro poškozené ploténky a do vzniklého prostoru vloží implantáty. Řez je malý a méně bolestivý.

„Operace jsou pro pacienty nezbytné v okamžiku, kdy jsou omezeni z běžných aktivit života, běžná turistika, delší chůze, dojít si do obchodu, na toaletu,“ říká neurochirurg FN Hradec Králové Tomáš Hosszú.

Fyzioterapie
Zdroj: ČTK/WAVEBREAK

Zákrok stojí pojišťovnu 150 tisíc korun. Obvykle se na něj čeká až dva roky. Samotná operace MIDLIF trvá dvě až tři hodiny. Pacient se zdrží v nemocnici tři až čtyři dny. Po běžné operaci o týden déle. „Při otevřených operacích je běžně práce neschopnost kolem tří měsíců, po této operaci se do měsíce mohou vrátit zpátky,“ dodává Hosszú.

„Život? Ten se mi změnil možná o dvě stě procent a víc, protože tři měsíce po operaci už jsem mohla jezdit na kole,“ usmívá se již po operaci Kopsová.

Předloni spočítaly pojišťovny, že lidé s bolestmi zad stonali přes osm milionů dní. Kvůli postižení páteře bylo v pracovní neschopnosti sto čtyřicet tisíc pacientů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 25 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 33 mminutami

ŽivěSenát podpořil dohodu, která může pomoci českým firmám v Africe nebo Asii

Senátoři souhlasili s dohodou mezi EU, jejími členskými státy a dalšími desítkami karibských, afrických nebo tichomořských států. Českým firmám může pomoci při navazování obchodních vztahů v těchto zemích. Senát má na programu i petici, kterou chtějí školské odbory zachovat financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství ze strany státu. Požadavek je reakcí na školskou novelu, podle které by financování mezd školníků, uklízeček, kuchařek nebo administrativních pracovníků měli zajistit zřizovatelé škol, tedy obce a kraje.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 1 hhodinou

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 3 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 4 hhodinami
Načítání...