Nenáviděná Captcha je mrtvá, Google nabídl neviditelné řešení

Metoda na odlišení lidí a počítačů zvaná Captcha sloužila lidem přesně 20 let. Vymyslely ji dvě skupiny programátorů roku 1997 a roku 2017 přestala být užitečná, a tak ji Google odepsal, když přišel s mnohem elegantnějším řešením.

Už od počátků internetu se na diskuzních fórech i jinde objevovaly pokusy nabourávat jejich provoz pomocí automatických programů, které debaty zaplavovaly vulgarismy nebo spamem. Již když byl web mladý se ukázala potřeba bránit se tomu – a jako nejsnazší a přitom nejúčinnější cesta se ukázala metoda, jíž se říká Captcha. Toto slovo dnes zná asi každý, kdo někdy použil internet, pro další generaci však bude stejně mrtvé jako třeba walkman.

Proč rozeznávat stroj od člověka

Zkratka znamená „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart“ neboli „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“, ale někdy se vykládá také jako „CAPTure CHAracters“ – tedy „přečti písmena“. Systém byl založen na tom, že člověk dokáže rozeznat deformovaná, rozmazaná nebo rozostřená písmena, zatímco internetový robot by to dokázat neměl.

Google nyní v polovině března představil systém, který starý a nenáviděný systém nahradí. Počítačový algoritmus vyvinutý touto společností dokáže rozpoznat reálného člověka od počítačového bota podle jeho chování na webu – umí nyní vyhodnotit, jaké chování je lidské a jaké patří robotovi. Člověk přitom nemusí na nic klikat, algoritmus Google to sám pozná ze zkušeností s daným uživatelem.  Aby to fungovalo, je potřeba zaregistrovat se na Google zde.


Google se o změnu tímto směrem pokusil již roku 2013, kdy představil systém reCaptcha – uživateli tehdy stačilo kliknout na tlačítko „Nejsem robot“, nemusel již zdlouhavě vypisovat nečitelná slova. Algoritmus v této podobě dokázal rozeznat člověka od jeho individuálního způsobu klikání. Novější verze je však mnohem dokonalejší - žádného zdržování se s klikáním už není třeba. Systém je doposud ve fázi testování.

Proč zemřela Captcha

Hlavní nevýhodou obrázkové verze systému Captcha byla vždy jeho nepřístupnost pro zrakově postižené uživatele, problém měli i starší uživatelé webu. Navíc se stále více zlepšovaly umělé inteligence, jimž činilo čím dál menší problém deformované písmo přečíst. Systém tedy musel generovat stále hůře čitelné kombinace znaků, což znamenalo další komplikace pro uživatele. Dokonce musely vzniknout služby, které zdravotně postiženým pomáhají s rozlousknutím problému. V Česku ji provozuje například sdružení správce české domény .CZ CZ.NIC

  • Denně je na internetu lidmi zadáno asi 60 milionů CAPTCHA.
  • Průměrný čas k napsání správného kódu je zhruba 10 sekund.
  • Souhrnný čas mezi zobrazením CAPTCHA a zapsáním správné odpovědi činí denně 150 000 hodin, to je více než 17 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zanikla družice, která měla odhalit největší znečišťovatele. Není jasné proč

S družicí MethaneSAT byla spojena velká očekávání, která se ale nakonec nenaplní. Místo aby satelit ukazoval, jaké firmy vypouštějí nejvíc metanu, se nečekaně odmlčel a přestal fungovat.
před 21 mminutami

Za některé migrény a závratě možná mohou geny neandertálců

Výzkum naznačuje, že některé tvary lebky mohou souviset s genetickým dědictvím neandertálců. A u lidí by mohly vyvolávat nemoci, které přinášejí urputné bolesti hlavy.
před 48 mminutami

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
05:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jsem mechanický Hitler, napsala o sobě Muskova AI Grok. Firma musela zprávy mazat

Když miliardář Elon Musk před dvěma roky představil svou umělou inteligenci (AI), uvedl ji jako jinou v tom, že bude chápat a používat sarkasmus, nebude politicky korektní a bude pracovat skvěle se zdroji. Na začátku července se ale tato AI pojmenovaná Grok začala chovat rasisticky, antisemitsky, a dokonce i explicitně nacisticky.
před 20 hhodinami

Země možná leží uprostřed vesmírné pouště. Naznačují to zvuky Velkého třesku

Země a celá galaxie Mléčná dráha se možná nacházejí uvnitř zvláštní obří oblasti kosmické pouště. Ta způsobuje, že se zde vesmír rozpíná rychleji než v sousedních oblastech, tvrdí astronomové.
před 22 hhodinami

Nedávná vlna veder dle odhadu připravila o život 1500 Evropanů navíc kvůli změně klimatu

Analýza odhadla, že změna klimatu způsobená člověkem zintenzivnila nedávnou vlnu horka v Evropě a zvýšila počet očekávaných úmrtí v důsledku veder ve dvanácti evropských městech přibližně o patnáct set.
před 22 hhodinami

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
před 23 hhodinami

Dokončování první atomové zbraně bylo soubojem o čas

Exploduje vůbec atomová bomba? A jak zařídit, aby první exploze nezničila víc, než vědci plánovali? Když ve čtyřicátých letech minulého století finišovaly poslední práce na první jaderné zbrani, museli si vědci pokládat zásadní otázky, které znamenaly rozdíl mezi životem a smrtí.
včera v 12:31
Načítání...