Nenáviděná Captcha je mrtvá, Google nabídl neviditelné řešení

Metoda na odlišení lidí a počítačů zvaná Captcha sloužila lidem přesně 20 let. Vymyslely ji dvě skupiny programátorů roku 1997 a roku 2017 přestala být užitečná, a tak ji Google odepsal, když přišel s mnohem elegantnějším řešením.

Už od počátků internetu se na diskuzních fórech i jinde objevovaly pokusy nabourávat jejich provoz pomocí automatických programů, které debaty zaplavovaly vulgarismy nebo spamem. Již když byl web mladý se ukázala potřeba bránit se tomu – a jako nejsnazší a přitom nejúčinnější cesta se ukázala metoda, jíž se říká Captcha. Toto slovo dnes zná asi každý, kdo někdy použil internet, pro další generaci však bude stejně mrtvé jako třeba walkman.

Proč rozeznávat stroj od člověka

Zkratka znamená „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart“ neboli „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“, ale někdy se vykládá také jako „CAPTure CHAracters“ – tedy „přečti písmena“. Systém byl založen na tom, že člověk dokáže rozeznat deformovaná, rozmazaná nebo rozostřená písmena, zatímco internetový robot by to dokázat neměl.

Google nyní v polovině března představil systém, který starý a nenáviděný systém nahradí. Počítačový algoritmus vyvinutý touto společností dokáže rozpoznat reálného člověka od počítačového bota podle jeho chování na webu – umí nyní vyhodnotit, jaké chování je lidské a jaké patří robotovi. Člověk přitom nemusí na nic klikat, algoritmus Google to sám pozná ze zkušeností s daným uživatelem.  Aby to fungovalo, je potřeba zaregistrovat se na Google zde.


Google se o změnu tímto směrem pokusil již roku 2013, kdy představil systém reCaptcha – uživateli tehdy stačilo kliknout na tlačítko „Nejsem robot“, nemusel již zdlouhavě vypisovat nečitelná slova. Algoritmus v této podobě dokázal rozeznat člověka od jeho individuálního způsobu klikání. Novější verze je však mnohem dokonalejší - žádného zdržování se s klikáním už není třeba. Systém je doposud ve fázi testování.

Proč zemřela Captcha

Hlavní nevýhodou obrázkové verze systému Captcha byla vždy jeho nepřístupnost pro zrakově postižené uživatele, problém měli i starší uživatelé webu. Navíc se stále více zlepšovaly umělé inteligence, jimž činilo čím dál menší problém deformované písmo přečíst. Systém tedy musel generovat stále hůře čitelné kombinace znaků, což znamenalo další komplikace pro uživatele. Dokonce musely vzniknout služby, které zdravotně postiženým pomáhají s rozlousknutím problému. V Česku ji provozuje například sdružení správce české domény .CZ CZ.NIC

  • Denně je na internetu lidmi zadáno asi 60 milionů CAPTCHA.
  • Průměrný čas k napsání správného kódu je zhruba 10 sekund.
  • Souhrnný čas mezi zobrazením CAPTCHA a zapsáním správné odpovědi činí denně 150 000 hodin, to je více než 17 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

AI souhrny mění internet. Brodí se v šumu a ohrožují vydavatele

Asi před rokem se začaly na internetu objevovat první souhrny vyhledávání vytvořené pomocí umělých inteligencí. Podle expertů jsou značně chybové, přesto na ně uživatelé začali spoléhat. Souhrny také narušují současnou podobu médií. Informační servery v USA ztrácejí desítky procent návštěvníků.
před 6 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
08:56Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Neandertálci jedli červy, prokázala studie na Farmě těl

Neandertálci jsou v tradičních představách spojeni s mamuty. Přestože je pravda, že milovali bílkoviny získávané z velkých zvířat, nové výzkumy odhalily i další detaily jídelníčku lovců z doby kamenné. Nová studie naznačuje, že častou součástí neandertálské potravy byli červi.
před 7 hhodinami

NASA dál propouští, peníze mají směřovat k Marsu

Americká vesmírná agentura NASA přijde o přibližně 3900 zaměstnanců. Má jít o součást rozsáhlé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu federálních zaměstnanců. Rozpočet agentury by se měl podle agentury AFP zaměřit hlavně na dva cíle, které prezident prosazuje – pilotované mise na Měsíc a Mars.
před 9 hhodinami

V Litvě vědci zachraňují tuleně ohrožené tajícím ledem

Klec se otevře a devět tuleňů kuželozubých vklouzne do vod u litevského pobřeží Baltského moře. Vydávají se na cestu za novým životem, a to s rizikem klimatických změn, znečištění a snižujících se zásob ryb, píše agentura AFP.
před 11 hhodinami

Kdy jít na zkoušku? Podle nové studie se vyplatí čas kolem oběda

Výsledky ústní zkoušky na školách by měly odrážet hlavně to, jak dobře se student připravil. Italští vědci teď ale při analýze dat narazili na další faktory, jež výsledek ovlivňují. A se znalostmi studentů mají podle všeho jen málo společného.
včera v 10:00

Houby klíčové pro chod ekosystémů jsou málo chráněné, upozornili vědci

V chráněných územích se nachází méně než deset procent oblastí s nejvyšší rozmanitostí takzvaných mykorhizních hub, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Vyplývá to ze studie mezinárodního týmu vědců, který využil největší světovou databázi půdních hub GlobalFungi spravovanou Mikrobiologickým ústavem Akademie věd.
včera v 09:06

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
26. 7. 2025
Načítání...