Nenáviděná Captcha je mrtvá, Google nabídl neviditelné řešení

Metoda na odlišení lidí a počítačů zvaná Captcha sloužila lidem přesně 20 let. Vymyslely ji dvě skupiny programátorů roku 1997 a roku 2017 přestala být užitečná, a tak ji Google odepsal, když přišel s mnohem elegantnějším řešením.

Už od počátků internetu se na diskuzních fórech i jinde objevovaly pokusy nabourávat jejich provoz pomocí automatických programů, které debaty zaplavovaly vulgarismy nebo spamem. Již když byl web mladý se ukázala potřeba bránit se tomu – a jako nejsnazší a přitom nejúčinnější cesta se ukázala metoda, jíž se říká Captcha. Toto slovo dnes zná asi každý, kdo někdy použil internet, pro další generaci však bude stejně mrtvé jako třeba walkman.

Proč rozeznávat stroj od člověka

Zkratka znamená „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart“ neboli „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“, ale někdy se vykládá také jako „CAPTure CHAracters“ – tedy „přečti písmena“. Systém byl založen na tom, že člověk dokáže rozeznat deformovaná, rozmazaná nebo rozostřená písmena, zatímco internetový robot by to dokázat neměl.

Google nyní v polovině března představil systém, který starý a nenáviděný systém nahradí. Počítačový algoritmus vyvinutý touto společností dokáže rozpoznat reálného člověka od počítačového bota podle jeho chování na webu – umí nyní vyhodnotit, jaké chování je lidské a jaké patří robotovi. Člověk přitom nemusí na nic klikat, algoritmus Google to sám pozná ze zkušeností s daným uživatelem.  Aby to fungovalo, je potřeba zaregistrovat se na Google zde.


Google se o změnu tímto směrem pokusil již roku 2013, kdy představil systém reCaptcha – uživateli tehdy stačilo kliknout na tlačítko „Nejsem robot“, nemusel již zdlouhavě vypisovat nečitelná slova. Algoritmus v této podobě dokázal rozeznat člověka od jeho individuálního způsobu klikání. Novější verze je však mnohem dokonalejší - žádného zdržování se s klikáním už není třeba. Systém je doposud ve fázi testování.

Proč zemřela Captcha

Hlavní nevýhodou obrázkové verze systému Captcha byla vždy jeho nepřístupnost pro zrakově postižené uživatele, problém měli i starší uživatelé webu. Navíc se stále více zlepšovaly umělé inteligence, jimž činilo čím dál menší problém deformované písmo přečíst. Systém tedy musel generovat stále hůře čitelné kombinace znaků, což znamenalo další komplikace pro uživatele. Dokonce musely vzniknout služby, které zdravotně postiženým pomáhají s rozlousknutím problému. V Česku ji provozuje například sdružení správce české domény .CZ CZ.NIC