Dvoumetrové vydry byly vrcholným predátorem pravěké Číny

Současné vydry nejsou právě hrůzným tvorem. Ale, jak dokládají nové paleontologické nálezy z Číny, jejich předkové byli.

Pravěké vydry, jejichž pozůstatky odhalil výzkum v severozápadní čínské provincii Jün-nan, vážily kolem 50 kilogramů a měřily mezi 170–200 centimetry. Nově objevený tvor dostal jméno Siamogale melilutra. Měl velké a silné čelisti a oproti dnešním vydrám také velmi dlouhé zuby.
Nález pochází již z roku 2010, ale protože byl ve velmi špatném stavu, trvala rekonstrukce šest let. U celého těla se zachovala jen poškozená mozkovna a spodní čelist. Vědci z nich pomocí počítačové tomografie vytvořili virtuální rekonstrukci.

Srovnání lebky siamogale melilutra a dnešních vyder
Zdroj: Mauricio Antón/Journla of Systematic Palaeontology

Vydry vznikly přibližně před 18 miliony lety, tento nález je jedním z těch nejstarších dokladů poměrně primitivních vyder. Žily v době před asi 6,6 miliony lety a spoustu znaků měly společných nejen s dnešními vydrami, ale také s moderními jezevci. To odráží i jméno tvora - slovo Melilutra se skládá z výrazů meles (jezevec) a lutra (vydra). Tento objev současně naznačuje, že někdy v ještě vzdálenější minulosti mohl existovat společný předek vyder a jezevců.


Z délky zubů a síly stisku čelisti vědci odvodili, že se vydry musely živit velkými měkkýši, jejichž skořápky drtily v zubech. Výzkum vědcům odhalil spoustu nového o vydrách, ale neprozradil to zásadní – tedy, proč byly tak velké. Jde o největší nález vydry vůbec, jejich velikost je asi o třetinu větší než u jakýchkoliv jiných vyder.

  • V zoologických zahradách je chována vzácně, v České republice ji chová pouze ZOO Zlín

A to ani dnešní vydry nejsou úplnými drobečky. Největší z nich je vydra obrovská žijící v řekách Jižní Ameriky. Měří téměř 150 centimetrů a ty největší mohou vážit až 20 kilogramů. Domorodci jí říkají „říční vlk“, což velmi dobře reflektuje její povahu i lovecké schopnosti. Normálně sice loví ryby a kraby, při své velikosti se ale odváží i na malé kajmany a anakondy. Byly zaznamenány i případy, kdy se tito predátoři úspěšně porvali s aligátorem – a zvítězili:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

NASA kvůli škrtům přijde o dva tisíce vysoce postavených zaměstnanců, píše Politico

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli snižování počtu zaměstnanců odejde kolem 2150 vysoce postavených pracovníků, napsal server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností. Zkomplikovat by to mohlo i politiku Bílého domu, který usiluje o to, aby se USA vrátily na Měsíc. Ve středu prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho.
05:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jsem mechanický Hitler, napsala o sobě Muskova AI Grok. Firma musela zprávy mazat

Když miliardář Elon Musk před dvěma roky představil svou umělou inteligenci (AI), uvedl ji jako jinou v tom, že bude chápat a používat sarkasmus, nebude politicky korektní a bude pracovat skvěle se zdroji. Na začátku července se ale tato AI pojmenovaná Grok začala chovat rasisticky, antisemitsky, a dokonce i explicitně nacisticky.
před 18 hhodinami

Země možná leží uprostřed vesmírné pouště. Naznačují to zvuky Velkého třesku

Země a celá galaxie Mléčná dráha se možná nacházejí uvnitř zvláštní obří oblasti kosmické pouště. Ta způsobuje, že se zde vesmír rozpíná rychleji než v sousedních oblastech, tvrdí astronomové.
před 20 hhodinami

Nedávná vlna veder dle odhadu připravila o život 1500 Evropanů navíc kvůli změně klimatu

Analýza odhadla, že změna klimatu způsobená člověkem zintenzivnila nedávnou vlnu horka v Evropě a zvýšila počet očekávaných úmrtí v důsledku veder ve dvanácti evropských městech přibližně o patnáct set.
před 20 hhodinami

Lepší diagnostika, méně administrativy. AI využívá víc než polovina českých nemocnic

Podle průzkumu Národní centrály elektronizace zdravotnictví používají umělou inteligenci (AI) lékaři v každodenní praxi v řadě oborů. Pomáhá jim s rychlejší diagnostikou, léčbou, urychluje administrativu. Přesto stále vyvolává mnoho otázek ohledně jejího fungování, bezpečnosti, etiky a vlivu na pacienty i zdravotnický personál. Zvýšit důvěru v AI má nová metodika ministerstva zdravotnictví.
před 21 hhodinami

Dokončování první atomové zbraně bylo soubojem o čas

Exploduje vůbec atomová bomba? A jak zařídit, aby první exploze nezničila víc, než vědci plánovali? Když ve čtyřicátých letech minulého století finišovaly poslední práce na první jaderné zbrani, museli si vědci pokládat zásadní otázky, které znamenaly rozdíl mezi životem a smrtí.
před 22 hhodinami

Některá jezera odolávají změnám klimatu lépe než jiná, ukázal český výzkum

Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu expertů z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v osmnácti evropských zemích.
včera v 10:07

Ve světě výrazně přibývá rakoviny tlustého střeva a konečníku

Výskyt časných stadií rakoviny trávicího traktu se celosvětově dramaticky zvyšuje. Hlavně u mladých lidí, tvrdí rozsáhlá analýza, která detailně popsala stav této nemoci ve světě.
včera v 06:15
Načítání...